Co nedělat, když máte zácpu aneb Dodržujte správné návyky a rozlučte se s tvrdou a bolestivou stolicí

Tvrdá bolestivá stolice je hlavní příznak zácpy. V mnoha případech si zácpu působíme sami špatnými návyky. Jestliže zácpou trpíte i vy, podívejte se, co byste měli změnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rychlost vyprazdňování střev je u každého jiná. Zatímco někdo chodí na velkou pravidelně každý den, u někoho může být norma jednou za tři dny. O zácpě hovoříme tehdy, začne-li vyprazdňování bolet a stolice ztuhne tak, že vypadá jako pelety. V horším případě sedíte na záchodě, tlačíte, až vám lezou oční bulvy z důlků, ale kýžený výsledek nikde. K tomu může zácpu doprovázet také bolest břicha, nadýmání, plynatost, zvracení a pocit plnosti. Podle lékařky Carol DerSarkissian na zácpu platí hlavně prevence. Podívejte se, co dělat, aby se zácpa uvolnila.

Úprava stravy

Jako první vysaďte zpracovaná jídla a fast food. Tato jídla zůstávají ve střevech dlouho, obsahují málo vlákniny a pro tělo jsou výživově prázdná. Naopak přidejte do jídla hodně vlákniny, která podporuje posouvání stolice ve střevech. Také pomůže ovoce a zelenina. Z mléčných výrobků volte ty zakysané, ideální je kefírové mléko s mléčnými kulturami.

Hodně pijte, ale vodu

Jestliže trpíte zácpou, pak ji mohl způsobit nedostatečný pitný režim. Zvažte, zda byste neměli více pít. Samozřejmě vodu. Alkoholu se vyhýbejte, protože by váš problém jen prohloubil. Alkohol odvodňuje, čímž se stolice stává tvrdší a tvrdší. Její odchod je pak velmi obtížný a bolestivý. Abyste se těchto nepříjemností ušetřili, pijte hodně obyčejné vody během dne.

Cviky na zácpu

Možná vás to překvapí, ale nejsou potřeba žádné speciální cviky na zácpu. Úplně totiž stačí jakýkoli přirozený pohyb. Může to být obyčejná procházka, která pomůže střeva rozhýbat. Nevyhýbejte se pravidelnému pohybu, protože pro poražení zácpy je klíčový.

Správné návyky na WC

Jestli si chodíte na záchod vysedávat jako slepice na bidýlko, přečíst celé noviny nebo hrát s mobilem, tak na to zapomeňte. Sedět na záchodě více jak pět minut jako slepice na vejcích vám rozhodně úspěch nezajistí. Ano, někdy je potřeba čas, ale nemělo by to být zvykem. Tím si zaděláte na problémy. Neignorujte, kdy si tělo říká na velkou, a pokud to jde, ihned jděte. Vykonejte potřebu bez odkladu a záchod zase opusťte. Noviny i mobil můžete prohlížet na gauči nebo u stolu.

iZdroj fotografie: Freepik

Někomu může dělat problémy výška toalety. S nohama ve vzduchu se špatně tlačí. Tady je pomoc celkem snadná a zvládnete to bez lékaře i bez přestavby celé koupelny nebo toalety. Pomozte si stoličkou. Podložte si nohy a kolena se tak více přitáhnou k tělu. Půjde to pak jako po másle.

Projímadla nejsou řešení

K projímadlům se na vlastní pěst neuchylujte. Jejich časté používání může poškodit sliznici střev a vypěstovat návyk, kdy dojdete k situaci, že už se bez projímadla nevyprázdníte vůbec. Proto by měl jakékoli léčivé přípravky předepisovat lékař. Vždy dodržujte jeho instrukce a snažte se používat projímadla jen jako krajní řešení.

Na vině mohou být léky

Některé léky, které užíváte, mohou způsobovat zácpu. Můžou to být některé léky proti bolesti, léky na vysoký krevní tlak a antidepresiva. Zácpu také způsobují doplňky stravy obsahující železo. Abyste si pomohli, upravte jídelníček, přidejte vlákninu. Bezvadné jsou také kompoty, skvěle změkčí stolici. Pokud všechno selže, poraďte se s lékařem. A to nás přivádí k finální otázce.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

Lékaře navštivte vždy, když veškeré úpravy stravy a zmíněná doporučení selžou. Jestliže na sobě pozorujete úbytek váhy, krev ve stolici nebo máte zácpu déle než 3 týdny, určitě neváhejte kontaktovat svého praktika. Zácpu se vyplatí řešit včas, abyste zabránili vzniku hemeroidů a trhlin v oblasti análního otvoru.

Zdroj: WebMD

  

Co pomáhá proti zácpě vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články