Jak porazit ječné zrno: Je to naprostá hračka, už 30 minut od přiložení této suroviny na oko mizí pryč

Ječné zrno bývá často způsobeno stafylokokovou infekcí. Pokud se vám ji nepovede dostat pod kontrolu doma, určitě vyhledejte lékaře. Jde o vaše oko.

Oko s ječným zrnem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ječné zrno patří mezi nebezpečnou infekci očního víčka. Má tendenci se opakovat, nevypadá hezky, ale hlavně může natropit problémy. Když zablokuje žlázy, které zvlhčují víčko, může ohrozit zdraví vašeho oka. Často se spojuje se stafylokokovou infekcí a způsobuje nepříjemné příznaky.

Příznaky ječného zrna a infekce oka

Kromě samotného zbytnění a otoku víčka budete při stafylokokové infekci cítit bolest při mrkání. Oční víčko bude zarudlé, bude vás pálit a svědit. Lidé s tímto onemocněním také popisují citlivost na světlo a rozmazané vidění, jak informuje web BabičkineRady. Web zároveň upozorňuje, abyste se nikdy nepokoušeli ječné zrno vymačkávat, propichovat nebo jakkoli se ho dotýkat. Mohli byste si ještě více ublížit, navíc infekci bakteriálního původu těmito postupy nevyřešíte, jak upozorňuje web Medicina.

Domácí metody jako první pomoc

Oblíbenou babskou radou je potírat ječné zrno vydezinfikovaným a nahřátým prstýnkem nebo jinou kovovou obroučkou. Účinnost je ale z medicínského hlediska sporná. Lepší radou, kterou vám může lidová medicína dát, je použití gelu z aloe vera. Natírá se dvakrát denně a pomáhá ulevit od bolesti. Velmi populární metodou je heřmánkový čaj. Uvaří se silnější (stačí dva pytlíky do hrnku), namočí se v něm hadřík a přiloží se jako obklad na 10 minut. O heřmánku naše redakce psala také.

Heřmánkový čaj a rostliny iZdroj fotografie: Freepik
Heřmánek je protizánětlivá bylinka, která pomáhá s nejedním problémem.

Jestli nemáte heřmánek, můžete použít také zelený čaj. Postup je stejný. Případně se dá vyrobit ještě petrželový čaj z listů petržele, kterým víčko potírejte a poté použijte jako teplý obklad. Pro zmenšení otoku a bolesti můžete použít také plátek okurky. Nečekejte ale zázraky.

Pokud máte taková víčka, máte velké potíže. Příčiny jsou různé, nikdy je nepřehlížejte a začněte s léčbou včas

Kdy k lékaři a zásady domácího ošetřování

Než započnete jakoukoli domácí léčbu, pečlivě si umyjte ruce. Domácí léčba se nedoporučuje provádět více než pár dní. Pokud se stav nelepší nebo dochází k rapidnímu zhoršování, navštivte urychleně lékaře. Další tipy, co se dá dělat s ječným zrnem najdete na JakZdravě v minulém článku.

Jak léčíte ječné zrno vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články