Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout

Pokud si chcete udělat z jakéhokoliv důvodu klystýr, rozhodně byste měli znát správný postup, jak na to. Ne vždy je to totiž bezpečné pro vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Klystýr je lékařský zákrok, který lidé vyžadují podle odbornice Cynthia Taylor Chavoustie zejména v případě, pokud je trápí silná zácpa nebo je čeká diagnostické vyšetření tlustého střeva. Jedná se ovšem o zcela bezbolestnou a bezpečnou záležitost, kterou si můžete provést i vy sami doma – měli byste však brát na vědomí, že není vhodný pro každého. Abyste získali co nejlepší výsledek, měli byste si také vždy zakoupit předpřipravenou sadu, která je dostupná téměř v každé lékárně. 

Klystýr a lidské zdraví 

Klystýr je poměrně snadný lékařský zákrok, při kterém se do tlustého střeva vlévá tekutina, aby tělo bylo schopno vyloučit zbytkový obsah tohoto důležitého orgánu. Většina pacientů jej provádí zejména tehdy, pokud je trápí silná, přetrvávající zácpa – bohužel je však důležité zmínit, že pravidelné užívání této metody může vést k poruchám ve funkci nervů, svalů a cév, což paradoxně může zácpu ještě zhoršit. Pokud jej tedy chcete provést, rozhodně byste to měli udělat pouze jednou za čas (nejlépe pouze v momentě, kdy to skutečně potřebujete). 

Abyste se zbavili nepříjemné zácpy či jiných zažívacích problémů, měli byste nejprve změnit své stravovací návyky. Pokud si nevíte rady, jak na to, můžete se poradit s odborníkem na výživu nebo poprosit svého praktického lékaře, aby vám pomohl dát dohromady vhodný jídelníček. Dále se pak tento zákrok provádí téměř vždy u těhotných žen před porodem, aby lékaři zabránili nechtěnému vyprazdňování během této bolestivé záležitosti, a také před různými operacemi tlustého střeva a diagnostickými testy, které se v něm provádějí. 

Domácí způsob, jak na to 

Účelem klystýru je rozpustit a změkčit fekální hmotu, která se nahromadila ve střevech, a následně ji pomoci tělu snáze vyloučit ven – kromě toho však také pomáhá odstraňovat plyny, které vznikají při zadržování stolice a mohou vést k nepříjemné bolesti břicha či nadýmání. Ačkoliv se jedná o lékařský zákrok, není vůbec náročné si jej provést doma svépomocí. Stačí vám použít správnou klystýrovou soupravu, kterou lze koupit téměř v každé lékárně a poté postupovat podle uvedeného návodu. 

iZdroj fotografie: Freepik

Ve většině případů bude tato souprava obsahovat speciální infuzéry a roztok určený ke snadnějšímu vyprázdnění. Je ovšem důležité zmínit, že není dobré používat libovolné směsi, protože kapalina by měla mít vždy specifické složení a vlastnosti (neřiďte se proto mylnými radami, že lze klystýr provést pomocí jemného mýdla nebo solného roztoku). Jakmile budete s procedurou hotovi, pijte hodně tekutin a jezte zeleninu a obiloviny, které příznivě působí na funkci střev. Nikdy byste neměli pociťovat bolest

Kdy byste klystýr neměli provádět 

Ačkoliv je klystýr zcela bezpečný zákrok, není vhodné jej provádět za každé situace. Pozor byste si měli dávat zejména v případě, pokud:

  • trpíte ulcerózní kolitidou
  • máte nádor v tlustém střevě nebo konečníku
  • patříte mezi pacienty náchylné ke vzniku srdečních onemocnění 
  • postihla vás dehydratace
  • potýkáte se selháním ledvin
  • jste po jakékoliv operaci
  • máte divertikulární onemocnění tlustého střeva
  • máte podezření na střevní obstrukci nebo perforaci

Jaké zkušenosti máte s klystýrem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články