Zázračná kombinace medu a kopřivy: Léčí anémii, migrénu, dokáží zlepšit i zdraví jater

Kopřiva a med jsou jedny z největších pokladů, které vám mohla příroda nadělit. Mají léčivé schopnosti a dokáží vyřešit nejeden zdravotní problém.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kopřiva a med – tyto dvě ingredience mají neuvěřitelné léčivé schopnosti. Však se také pro jarní očistu po dlouhé zimě doporučuje čaj z mladých kopřiv. Starší kopřivy (které rostou od června a dál) se už nedoporučují, obsahují totiž velké množství dusičnanů. Pokud jste přišli pozdě, nezoufejte. Trhejte prvních šest až sedm listů, tam je dusičnanů nejméně. A k čemu? Na čaj nebo na báječnou ozdravnou směs z kopřivy a medu.

Kopřiva a její účinky

V listech kopřivy najdete spoustu vitamínů, hlavně A, B, D, E a K. Pozadu nezůstávají ani minerální látky, hlavně vápník, mangan, železo, draslík, zinek, hořčík a měď. Dále obsahuje enzymy a chlorofyl. Obsah železa je velmi důležitý, protože kopřiva vám pomůže při anémii. Dokáže také účinně předcházet migréně.

Kopřiva se používá k očistě jater i krve. Má pozitivní vliv na slinivku a snižuje hladinu cukru v krvi. Má protizánětlivé účinky, takže se doporučuje při onemocnění močových cest. Kopřiva funguje také jako báječné diuretikum. Stále se používá k léčbě jater a žlučníku, ale také při poruchách spánku a virových či bakteriálních infekcích.

Recept na ozdravnou směs

Ke sběru kopřiv nezapomeňte na vhodné ochranné pomůcky, abyste se vyhnuli popálení.

Co budete potřebovat?

  • 1 kg listů kopřivy,
  • 2 citrony,
  • 2 jablka,
  • 0,5 kg medu nebo žlutého organického nerafinovaného cukru
  • a želatinu, ideálně pektin.
Žena trhající kopřivy v ochranných rukavicích iZdroj fotografie: Freepik

Postup přípravy receptu:

  1. Do mixéru si připravte kopřivu, jablka a citrony. Mixujte, dokud nezískáte jemnou směs.
  2. Přidejte med a želatinu. Množství vypočítáte podle hmotnosti a návodu.
  3. Směs nalijte do teplých a sterilních sklenic.

Aplikace a dávkování:

Užívejte dvě lžíce směsi každý den před jídlem. Zajisté vás překvapí, jak budete po pravidelném užívání kopřivy sršet zdravím a energií.

Kopřivy toho umí daleko víc, nejsou jen pálivý plevel, kazící vzhled vaší zahrádky. Kromě toho, že vám pomohou s tlakem, pomohou také pánům s prostatou.

Na jaké neduhy používáte kopřivu vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články