Kopřiva je po staletí užívaná léčivka, která má velmi široký záběr. Pomůže vám od nespavosti, stresu i bolestí hlavy a pozitivně ovlivní činnost vnitřních orgánů.
Léty prověřené přírodní léky jsou skvělou alternativou k syntetickým, průmyslově vyráběným medikamentům. Kopřiva je jednou z nejúčinnějších léčivek, a právě teď na jaře je nejlepší období pro její sběr. Byla by škoda toho nevyužít a nezásobit se skvělou přírodní medicínou na mnohá onemocnění a neduhy.
Kopřiva prospívá cévám i vnitřním orgánům
Kopřivu jsme na JakZdravě zmiňovali již několikrát, například v souvislosti s posílením imunity a zlepšením trávení. Má však mnoho dalších výhod. Nutriční specialistka Amy Richter, RD vyzdvihuje její pozitivní vliv na krevní tlak a hladinu krevního cukru. Kopřiva totiž napomáhá čištění krve, zlepšuje krvetvorbu a dle výzkumů snižuje krevní tlak a cukr. Kromě toho prospívá i játrům, žlučníku, prostatě a srdci. Léčí anémii i spánkové poruchy a pomáhá při bolestech hlavy, zvláště těch migrenózních.
Domácí kopřivový lék
Níže uvedený recept oceníte nejen k léčbě problémů s krevním tlakem či vnitřními orgány, ale také při běžných onemocněních, jako je nachlazení či chřipka. Kopřiva pomáhá v boji proti virům a nachlazení a citrony, jak připomíná nutriční expertka Helen West, RD, podporují správnou funkci imunitního systému. Na výrobu budete potřebovat:
- 1 kg čerstvých kopřivových listů (ideálně jarních, kdy má kopřiva největší sílu)
- 2 citrony
- 2 jablka
- půl kilogramu medu nebo hnědého nerafinovaného bio cukru
- želatinu, nejlépe pektinovou
Nakrájené kopřivy, jablka a citrony (pokud nejsou bio, tak oloupané) vložte do mixéru a mixujte, dokud nezískáte jemnou směs. Přidejte med a želatinu a ještě za tepla nalijte do vyvařených sklenic, uzavřete, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Užívejte dvě polévkové lžíce každý den před jídlem.