Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět

Kopřivu jako léčivou bylinu používali naši předkové už před mnoha tisíciletími. Velkou roli při léčbě různých nemocí hraje i dnes. Vyzkoušejte její sílu i vy.

i Zdroj fotografie: Rita Helisma / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kopřiva dvoudomá patří k bylinám, které jsou po staletí oblíbené v lidovém léčitelství. A ne zrovna náhodou. Dietetička Amy Richter zdůrazňuje, že pozitivní účinky kopřivy na zdraví potvrdilo i vědecké bádání. Kopřiva dvoudomá obsahuje mnoho sloučenin, které pomáhají lidskému tělu jak v prevenci, tak v léčbě mnoha chorob, včetně zánětů.

Kopřiva na zánět

Akutní zánět je přirozená obranná reakce těla pro boj s infekcí. Chronické záněty už ale ne. Ty mohou být pro tělo škodlivé a je potřeba zasáhnout. Kopřiva dvoudomá obsahuje sloučeniny, které si právě s tímto druhem zánětů dokážou poradit. Při použití kopřivy lokálně nebo vnitřně můžete dokonce příznivě ovlivnit stavy, jako je například artritida.

Poradí si i s bolestí

Při výše zmíněné artritidě je kromě zánětu přítomná bolest. I s tou si podle vědců dokáže kopřiva dvoudomá poradit. Podle jedné studie aplikace kopřivového krému snížila bolest zkoumanému vzorku lidí s artritidou. Bohužel se studie účastnilo málo lidí, aby se dosáhlo vypovídající hodnoty. Nicméně výzkumy pokračují a jistě se brzy dočkáte slibných závěrů.

Recept na léčivý kopřivový olej

Kopřivový olej vám pomůže při bolestech kloubů. Lidové rady doporučují kopřivový olej i na ekzémy, alergické vyrážky a další kožní onemocnění. Lze použít také jako masážní olej.

Kopřiva a sedmikrásky s lahvičkou kopřivového oleje iZdroj fotografie: Pixabay

Co budete potřebovat?

  • Čerstvou rostlinu kopřivy dvoudomé a
  • 60-70 ml čistého olivového oleje.

Postup přípravy:

  1. Snítku kopřivy opláchněte a otrhejte listy. Použijte rukavice nebo ubrousek, abyste se vyhnuli popálení.
  2. Listy kopřivy vložte do hmoždíře a rozdrťte je.
  3. Precizně rozdrcené kopřivové listy vložte do skleněné nádoby.
  4. Přidejte olivový olej a dobře promíchejte.
  5. Uzavřete nádobu, zabalte do ručníku (nebo nechte v temné místnosti) a nechte 24 hodin louhovat.
  6. Po uplynutí této doby směs promíchejte a sceďte přes jemné síto. Pomáhejte si malou vařečkou, abyste z drti vymačkali veškerý olej.
  7. Hotový kopřivový olej uchovávejte v uzavíratelné nádobě při pokojové teplotě na tmavém místě.

Aplikace:

Nanášejte každý den na bolestivá místa v oblasti kloubů nebo kostí, případně na ložiska s kožními problémy. Olej vmasírujte do kůže, aby se dobře vstřebával. Nejlepší je aplikovat každý večer před spaním. Před nanášením na kožní vyrážky bude lepší poradit se s lékařem, hlavně v případě, jedná-li se o alergickou vyrážku.

Na jaké problémy využíváte léčivou sílu kopřivy vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články