Teplá koupel s jedlou sodou působí blahodárně na celý organismus. Má ale i svá rizika

Jedlá soda je netoxická surovina, kterou lze využít k mnoha účelům. Je vhodná i k péči o pokožku, na kterou má mnoho příznivých účinků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda je výborným pomocníkem nejen v kuchyni. V mnoha domácnostech je využívána i pro úklid a dokonce má i příznivý vliv na tělo a zdravotní stav. Zdravotnice Debra Rose Wilson, Ph.D. doporučuje udělat si pohodlí v teplé koupeli s jedlou sodou. Přečtěte si důvody, proč pro vás může být voda smíchaná s jedlou sodou přínosná.

Vliv jedlé sody na zdraví

Koupel s jedlou sodou má pozitivní účinky hlavně přímo na pokožku.

 • Exfoliační účinky – krystalky jedlé sody pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky a přebytečný maz. Použitím jedlé sody přímo na kůži získáte hebkou, jemnou a pevnou pokožku.
 • Léčba vyrážky – jedlá soda podporuje hojení narušené kůže, může pomoci i při léčbě plenkové vyrážky u dětí.
 • Vliv na vlasovou pokožku a vlasy – smícháním jedlé sody s přírodním šamponem získáte směs, která čistí a dezinfikuje vlasové folikuly a posiluje kořínky.
 • Zmírňuje svědění – má celkové uklidňující účinky na pokožku.

Tipy na koupel s jedlou sodou

Při přípravě koupele můžete přidat do teplé vody pouze jednou sodu nebo i nějaké další suroviny.

 • Jedlá soda – koupel připravená pouze z vody smíchané s jedlou sodou pečuje o pokožku a podporuje hojení zánětlivých procesů na kůži. Tato koupel může pomoci konkrétně i při léčbě mykóz.
 • Jedlá soda s mořskou solí – přidáním mořské soli ve stejném poměru k jedlé sodě získáte směs s blahodárnými účinky. Sůl pomáhá obnovovat pokožku a také z ní odstraňuje nečistoty a bakterie.
 • Jedlá soda s epsomskou solí – epsomská sůl obsahuje hořčík, který podporuje regeneraci a hydrataci kůže. Kromě toho působí pozitivně na celé tělo, ovlivňuje metabolismus, působí relaxačně, zmírňuje stres a pomáhá odbourávat z těla škodlivé látky.
 • Jedlá soda, epsomská sůl, sušený zázvor a esenciální olej – kombinace těchto surovin působí navíc detoxikačně, regeneračně a podporuje zahřátí organismu.

Rizika koupele z jedlé sody

Jedlá soda má převážně pozitivní účinky a je šetrná i k jemné pokožce. Při koupeli s jedlou sodou byste ale měli dát pozor na následující potenciální rizika.

 • Pokud trpíte cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo jiným chronickým onemocněním, poraďte se s lékařem, zda je pro vás tato koupel vhodná.
 • Nekoupejte se při užívání silných léků ovlivňujících bdělost nebo při nadužívání alkoholu. V takovém případě hrozí usnutí, které by mohlo způsobit utonutí.
 • Než ulehnete do koupele, nejprve zkontrolujte její teplotu, abyste se neopařili.
 • Při pociťování závratí nebo zrychleného tepu ihned koupel ukončete nebo zkuste vodu ochladit, může to být způsobeno příliš horkou vodou.

K čemu v domácnosti využíváte jedlou sodu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články