Krátký odpolední šlofík – ano, či ne? Odborníci hovoří o skvělém způsobu, jak zvýšit výkonnost. Bohatě prý stačí 20 minut

Ačkoliv mnoho lidí považuje odpolední spánek za známku lenosti, jedná se o skvělý způsob, jak posílit svou bdělost a výkonnost během dne.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí považuje odpolední zdřímnutí za známku lenosti nebo se domnívají, že je dodržování tohoto dětského návyku kontraproduktivní a velmi snadno rozhodí jejich spánek. Jak ovšem říká lékařka Elaine K. Luo, to vše jsou pouhé mýty, protože krátké odpolední zdřímnutí je zdravý způsob, jak obnovit deficity způsobené nedostatkem odpočinku a podpořit svou bdělost a výkonnost. 

Odpolední spánek a jeho přínosy pro zdraví

Pokud patříte mezi lidi, kteří odpolední zdřímnutí nepodporují, možná byste měli přehodnotit své každodenní návyky. Již totiž 30minutový spánek během odpoledních hodin účinně obnovuje bdělost, zvyšuje výkonnost, a jelikož je navíc odpočinek tak krátký, nijak neovlivňuje noční spánek. Tuto skutečnost dokonce potvrzuje někdejší studie NASA, během které vědci zkoumali, zda je odpolední zdřímnutí skutečně přínosné pro lidské zdraví. 

Z výsledků vyšlo najevo, že 20-30minutový spánek vojenských pilotů a astronautů zvýšil jejich výkonnost o 34 procent a bdělost o neuvěřitelných 100 procent. Kromě toho bylo též potvrzeno, že krátký odpolední odpočinek je skvělý způsob, jak zabránit syndromu vyhoření, zlepšit svou celkovou pohodu a zdraví, posílit paměť, a především se chránit před mikrospánky při nočním zaměstnání. 

Skvělý způsob, jak omladit tělo

Krátké odpolední zdřímnutí přináší také řadu psychologických výhod a je to skvělý způsob, jak omladit své tělo, uvolnit se a posílit mysl, když se učíte novým dovednostem. Vědci totiž zjistili, že lidé, kteří odpoledne podřimují častěji, si vedli lépe při čtení textu a jeho zapamatování. Navíc vědci dodávají, že mozek těchto lidí lépe upevňoval motorické učení, které je součástí procesu učení nových dovedností. Existuje několik typů zdřímnutí:

  • Plánované zdřímnutí: Jedná se o typ zdřímnutí, ke kterému dochází předtím, než se cítíte unaveni – například před událostí, o které člověk ví, že skončí pozdě v noci nebo před dlouhou noční cestou.
  • Nouzové zdřímnutí: Jedná se o typ zdřímnutí v odpoledních hodinách, kdy člověka ke spánku nutí silný pokles energie. Tento typ je užitečný například pro unavené řidiče nebo lidi, kteří obsluhují nebezpečná zařízení.
  • Obvyklé zdřímnutí: Do této skupiny patří lidé, kteří si každý den ve stejnou dobu zdřímnou (například po obědě). Jde tedy spíše o sílu zvyku. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete začít dodržovat pravidelný odpolední spánek i vy, budete patřit nejprve do první skupiny lidí, a po nějakém čase se pravděpodobně zařadíte do třetí. Nejlepších výsledků však vždy docílíte, když se již ze startu zaměříte na pravidelný odpočinek, který nebude delší než 20-30 minut. Tímto způsobem se nebudete cítit ospalí, dodáte tělu energii a budete dostatečně bdělí na to, abyste mohli vykonat úkoly, které potřebujete. Nezapomeňte, že v místnosti by měla být vždy příjemná teplota, omezený hluk a tlumené světlo.

Jak často si dopřáváte odpolední spánek vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články