Jaká je správná hodnota krevního tlaku? S věkem se postupně mění, ne vždy platí pravidlo 120 na 80

Krevní tlak je individuálním ukazatelem, který závisí na mnoha faktorech, činnostech či zdraví. Zjistěte, jaký je ten optimální. 

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Opravdu je hodnota krevního tlaku oněch typických 120 na 80 tak ideální? Pozor na to, protože hodnoty tlaku se s věkem mění, apeluje odborník Divya Jacob, Pharm. D. Jaký má být ten váš? Obecně vzato, je známo, že čím jsme starší, tím je hodnota tlaku vyšší. Ovšem, také to neplatí až do seniorského věku. Přibližně ve dvaceti letech by se měl tlak ustálit a být v normě. Zjistěte, o jakou normu jde.   
Běžný krevní tlak u novorozenců a dětí

Krevní tlak by se měl u  každého měřit v klidu, protože jakýkoliv stres může mít obrovský dopad na dané hodnoty. Lidské tělo svůj tlak dokáže ovládat, a pokud máte před měřením byť jen malou fyzickou námahu či stres, hodnoty se mohou zvýšit až o 20 mm Hg. Způsobují to svaly, které vyžadují mnohonásobně lepší prokrvení. Podle nových studií je normální krevní tlak u novorozenců 70 mm Hg. U dětí do jednoho roku, je u chlapců 96/66 a u dívek 95/66. U desetiletého dítěte je to jiné a naměřit lze 103/69 u chlapců a u dívek 103/70.


iZdroj fotografie: Freepik

Krevní tlak u lidí ve 20, 30, 40 a 50 letech 

Normální krevní tlak v klidovém režimu u mladých dospělých je 123/76 u mužů a u žen 116/72. U starších jedinců kolem třiceti let je 126/79 u mužů a u žen 120/70. Dále u mužů středního věku, je tlak opět jiný a naměřit lze 129/81, kdežto u žen tohoto věku 127/80. Pro věk kolem padesáti let je typický tlak u mužů 135/83 a u žen 137/84.  


iZdroj fotografie: Unsplash

Senioři a jejich naměřený tlak

Následující krevní tlak je považován za normální u šedesátiletých mužů, a to je 142/85 a u žen 144/85. Starší lidé, kolem dosaženého sedmdesátého roku, mají většinou tlak 145/82 a ženy 159/85. Ovšem v takovém věku bývá tlak kolísavý, mnoho lidí užívá léky a tlak se jim z toho důvodů mění. Pro dosažení ideálního krevního tlaku doporučujeme nekouřit, být v klidu a zdravě jíst. U měření se snažte být v klidové pozici s rukou položenou na stole či křesle. Nemluvte, nehýbejte se a dýchejte mělce.  


iZdroj fotografie: Pixabay

Co dělat v případě vysokého tlaku

Jako první záchranu vezměte kýbl s vodou, která má přibližně čtyřicet stupňů a namočte do ní chodidla a setrvejte přibližně dvacet minut. Nebo také můžete využít sílu koprových semen, které snižují krevní tlak. Doporučujeme semena spařit půl litrem vařící vody a při potížích užít dvě polévkové lžíce. Při tlaku do 200 mm užijte až čtyři lžíce.   

Jak bojujete s krevním tlakem vy?

Zdroj: Medicine Net

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně