Krupička nebo také „kuřecí kůže“. Proč vzniká i pod očima a jak se jí definitivně zbavit? Rozhodně ji nevymačkávejte

Bezesporu každá žena si přeje mít dokonalou pleť, která nebude přidávat roky. Pokud se vyskytnout estetické nebo zdravotní vady na pokožce, je třeba je řešit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokožka tvoří ochrannou bariéru pro celé tělo. Touhou žen je vypadat krásně a dokonale. K tomu je zapotřebí perfektní vzhled pleti. Jenže občas se na ní vyskytnou různé hrbolky, vřídky, šupinky, jež na sebevědomí žen příliš nepřidají. Patří k nim i tzv. kuřecí kůže, kdy pokožka vypadá jakoby čerstvě oškubána slepice. Dermatoložka Inbal B Sander, MD se zabývá nemocemi kůže, přičemž se na ni obracejí pacienti s nejrůznějšími kožními problémy.

Proč vzniká „kuřecí kůže“ pod očima

Malé, bílé hrbolky na pokožce, jež se svým vzhledem přibližují kuřecí kůži, se mohou objevit, když se v pórech nahromadí kožní maz. Obvykle není nutno ihned vyhledat kožního lékaře. Ke vzniku kuřecí kůže může přispět i alergie, přičemž většina alergických reakcí je léčitelná pomocí antihistaminik a obvykle se brzy ztratí.

Co je to milia

Na první pohled to vypadá jako akné, ale ve skutečnosti se jedná o problém zvaný milia. Objevuje se zejména u nejmenších dětí, případně kdykoliv během života. Nejčastěji se tvoří v okolí očí, poblíž nosu nebo na tvářích. Milia mají podobu malých bílých hrudek, přičemž zbavit se jich není snadné. Jedná se o malé cysty vyplněné kreatinem, tedy zrohovatělou kůží. Obvykle se tento problém sám ztratí, pokožku je možné ošetřovat hydratačním krémem.

Keratóza pilaris

Neinfekčním kožním onemocněním je keratóza pilaris, kdy se nadprodukcí keratinu ucpávají vlasové folikuly a dochází k zesílení vnější vrstvy kůže, a to nejčastěji na stehnech, pažích, někdy i hýždích a na obličeji. Nejčastěji postihuje mladé lidi. Žádný známý lék na ni neexistuje, ale s pomocí vhodně zvolených peelingů, tělových krémů a olejů je možné její projevy zmírnit.

Domácí prostředky na „kuřecí kůži“

Protože výše uvedené nemoci kůže způsobuje hromadění keratinu, je vhodné pokožku ošetřovat kosmetickými prostředky či teplými koupelemi. Ideální jsou hydratační krémy. Ucpané póry dokáže zmírnit koupel v teplé vodě, kdy se tělo kartáčuje pemzou, aby se odstranila odumřelá pokožka. Důležité pravidlo zní, nezůstávat ve vodě příliš dlouho. Nápomocné mohou být i zvlhčovače vzduchu. Výborné výsledky přináší ošetření kůže růžovou vodou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Milia se často vyskytuje u novorozených miminek

Kdy je třeba se obrátit na lékaře

Pokud se objeví bolest nebo pálení bílých hrbolků, případně z nich vytéká hnis, pokožka okolo nich je zarudlá či oteklá, v takovém případě je vhodné kontaktovat svého praktického lékaře, který doporučí další léčbu, případně odešle pacienta k dermatologovi. Odborná péče pak spočívá v používání mikrodermabraze, chemického peelingu, retinolových krémů či kryoterapie.

Jak zabránit vzniku „kuřecí kůže“ pod očima

Proti vzniku „kuřecí kůže“ pomáhá pravidelná péče o pleť. Je možné používat peelingové krémy, vhodné jsou noční krémy s obsahem vitamínů A a E, které pokožku hydratují. Zásadní je do hrbolků nijak nepíchat a nevymačkávat je, protože byste si do nich mohli zanést infekci.

Jakými prostředky bojujete proti kožním problémům?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články