Co prozradí barva ušního mazu o vašem zdraví? Možná více, než si myslíte

Podrobte obsah svých uší pravidelnému zkoumání. Možná budete překvapeni, co o vás barva a konzistence ušního mazu prozradí. Ale opatrně – a pozor na „uchošťoury“.

Žena štěrchající se vatovou tyčinkou v uchu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jestli se rádi zajímáte o svůj zdravotní stav, pak pro vás máme další zdravotní ukazatel, který si můžete kontrolovat. Ušní maz. Jestli vám to připadá nechutné, pak kontrolu kvality ušního mazu klidně vynechejte. Podívejte se ale napřed, co všechno byste tím mohli odhalit. Ať potom nelitujete.

Kde se bere ušní maz?

Ušní maz produkují žlázy v kůži zvukovodu. Má ochrannou funkci, odplavuje prach a nečistoty z ucha ven. Jeho přítomnost je tedy normální. Někdy může ovšem způsobovat potíže. Nejčastěji působí ucpání zvukovodu, když je ho větší množství a vy narušíte nějakým úkonem jeho přirozený odchod. Lékařka Stacy Stampson pro web Healthline uvádí, že nejhorší věc, kterou můžete udělat, je zatlačit si ušní maz zpět do zvukovodu vatovou tyčinkou.

Co o vás řekne kvalita ušního mazu

Všímat byste si měli hlavně jeho barvy, přítomnosti krve, zápachu a konzistence. Kdo se hodně pozoruje, jistě zaznamenal, že má v uších také chloupky. V uších mají svou funkci, o které si u nás na Jak Zdravě můžete přečíst.

Barva ušního mazu

  • Šedá barva říká, že máte zaprášené uši. To se prostě v prašném prostředí stává, hlavně ve velkých městech to není nic neobvyklého. Buďte v klidu, protože ušní maz prach odstranil a nenechal ho vniknout dál do ucha.
  • Červené stopy krve znamenají potíže. Mohou se objevit jako následek infekce nebo v důsledku poranění bubínku. Tyto stavy se neobejdou bez bolesti. Mnohem častější příčinou stopy krve v ušním mazu bývá zevní poranění, škrábnutí se nehtem nebo nevhodným čistícím nástrojem.
  • Hnědá barva mazu může být způsobena znečištěním. Web o zdraví Zdravě dokonce upozornil na možnost, že na vině může být přílišná hladina stresu.
  • Černá barva spolu se svěděním ukazuje na plísňovou infekci. Návštěvu lékaře neodkládejte.
  • Bílý ušní maz může poukazovat na nedostatek vitamínů nebo minerálů.
Ušní lékař provádí pacientovi otoskopii iZdroj fotografie: Freepik
Vždy je lepší nechat si uši vyčistit odborníkem. Má správné nástroje a dobře do ucha vidí

Zápach ušního mazu

Jestliže se z vašeho ucha line nepříjemný zápach, pravděpodobně ve vašem uchu probíhá zánět. Rozhodně navštivte lékaře. Všímejte si i dalších příznaků jako jsou šumění a hučení v uších, bolestivost ucha nebo teplota.

Konzistence ušního mazu

Ušní maz bývá, jak už název vypovídá, mazlavý. Pokud probíhá v uchu zánět, bývá tekutý, často vodnatý s příměsí hnisu nebo krve. Záleží na pokročilosti zánětu. Opačným extrémem je suchý maz, který se špatně čistí, protože tvoří suché šupiny. Často za to může zánět kůže zvukovodu, někoho takto může potrápit lupénka.

Pozor na párátka i vatové tyčinky

Jak jsme již na Jak Zdravě jednou psali, vatové tyčinky nejsou vhodné pro bezpečné čištění uší. Pozor si dejte také na párátka, která jsou ostrá, a tudíž si s nimi koledujete o poranění zvukovodu. Při čištění uší také dávejte pozor, abyste nezašli moc hluboko. Vždy je lepší nechat si ucho vyčistit ušním specialistou. Nejen, že má správné nástroje, ale také tam, na rozdíl od vás, vidí.

Už jste zkontrolovali svůj ušní maz? Pochlubte se, jakou má barvu. Jsme jedno ucho.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články