Jak si správně čistit uši: Vatové tyčinky jsou ze hry. Existují alternativy, při nichž nehrozí poškození sluchu

Přestože se ušní maz dostává z uší zpravidla přirozenou cestou, někdy se může nahromadit a ovlivnit váš sluch. V takovém případě je důležité uši správně čistit.

čištění uší tyčinkou i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ušní maz je samočisticí prostředek, který vaše tělo produkuje již od narození. Shromažďuje bakterie a nečistoty a obvykle se dostává z uší přirozenou cestou pomocí žvýkání nebo jiných pohybů čelisti. Jak ovšem říká odbornice Debra Sullivan, mnohdy se ušní maz může nahromadit a ovlivnit váš sluch – v takovém případě je důležité znát správné a bezpečné způsoby, jak si uši vyčistit. 

Nejbezpečnější je návštěva lékaře

Nejbezpečnějším způsobem odstranění nahromaděného ušního mazu je samozřejmě návštěva lékaře, který může k odstranění ucpávky použít speciální nástroje, jako jsou lžička, kleště nebo odsávačka. Pokud se však rozhodnete odstranit ušní maz pomocí vlastních sil, níže jsou uvedeny ty nejlepší metody, jak na to. 

Volně prodejné kapky na čištění uší

V mnoha lékárnách můžete zakoupit volně prodejné kapky, které velmi efektivně změkčují ušní maz. Pokud si je pořídíte a budete je chtít použít, vždy se řiďte podle pokynů uvedených na obalu – postup bude většinou vypadat tak, že si do ucha nakapete určitý počet kapek, počkáte určitou dobu, a poté ucho vypláchnete nebo vysušíte.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Použití vlhkého hadříku

Jestliže jste doposud pro čištění uší používali pouze vatové tampony, měli byste s tímto návykem velmi rychle přestat, protože tyto prostředku mohou ušní maz zatlačit hlouběji do zvukovodu – používat byste je proto měli pouze na vnější stranu ucha. Aby čištění bylo co nejefektivnější, na vnitřní stranu používejte zpravidla vlhký hadřík. 

Injekční stříkačka

Pokud vám předešlé metody nepomohly, můžete své uši zkusit vyčistit pomocí injekční stříkačky. Při tomto postupu budete jemně vyplachovat zvukovod za pomoci vody nebo roztoku, který je ve stříkačce. Doporučujeme jej nejprve zahřát na teplotu vašeho těla, tak pro vás bude tato metoda mnohem komfortnější. A aby byla také co nejúčinnější, 15 až 30 minut před výplachem použijte nějaký změkčovač ušního mazu.

Čištění uší byste nikdy neměli podceňovat

Určité množství ušního mazu v uších je zcela přirozené, ovšem pokud se začne příliš hromadit, můžete začít pociťovat příznaky, jako jsou tlumený sluch a závratě, nebo se v některých případech potýkat také s infekcí. Uši byste si však neměli čistit naopak příliš často, protože při intenzivním čištění a nesprávném postupu může dojít k podráždění zvukovodu nebo k intenzivnějšímu ucpání ucha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile tedy začnete pociťovat příznaky nahromaděného ušního mazu, vyzkoušejte nejprve výše uvedené bezpečné metody – a když nepomohou, obraťte se raději na svého odborného lékaře. V žádném případě se však nesnažte dovnitř ucha strkat malé předměty, jako jsou špejle, vatové tampony nebo rohy ubrousků, které by mohly potenciálně poškodit ušní bubínek a trvale poškodit váš sluch.

Jak často si čistíte uši vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články