Využití „magikořene“ neboli libečku lékařského: Pomáhá při akutních problémech i léčbě závažnějších onemocnění

Libeček lékařský je trvalá rostlina, kterou si díky její mrazuvzdornosti může vypěstovat každý z nás. Toto jsou ta nejlepší léčebná využití, kterými disponuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Libeček lékařský je bylinná rostlina, která pochází ze středomořské oblasti jižní Evropy, kde si již v dávných dobách získala pro své zdravotní účinky velikou oblibu. Podle lékařky Meredith Bull jí můžeme využít snad na vše – pomůže například se žaludečními potížemi, bolestí krku, dokonce také se žloutenkou. Jelikož jde o rostlinu, kterou si můžete vypěstovat u sebe doma i vy, níže se s ní seznamte podrobněji. 

Libeček lékařský obecně

Libeček lékařský je vytrvalá rostlina, kterou si může díky její mrazuvzdornosti snadno vypěstovat každý z nás. Patří do stejné čeledi jako mrkev, petržel a kopr a její tmavozelené listy se mohou svým tvarem a barvou podobat například koriandru nebo italské petrželi. Libeček poznáte podle velmi silné vůně a aromatické chuti, přičemž k léčivým účelům se nejčastěji používají jeho listy, stonky a kořeny. 

iZdroj fotografie: Freepik

Z libečku se převážně vyrábí éterické oleje, ovšem můžete jej používat v nálevech, tinkturách, odvarech, octech a pastilkách. Tuto jedinečnou léčivou bylinu však můžete konzumovat také jako čerstvou zeleninu nebo jí můžete použít při vaření a pro zvýraznění chuti. Mezi známé zdravotní přínosy, kterými libeček disponuje, jsou jeho antibakteriální vlastnosti a podpora zdraví močových cest.

Využití libečku pro náš prospěch 

Libeček může působit jako diuretikum, což znamená, že pomáhá vyplavovat močový měchýř a ledviny podporou vylučování moči, a to bez ztráty životně důležitých elektrolytů, jako je například sodík. Odborníci navíc předpokládají, že tato rostlina obsahuje látku zvanou eukalyptol, která pomáhá snižovat podráždění plic a podporuje jejich hojení. Přestože v současné době není k dispozici dostatek údajů z klinických výzkumů, které by potvrzovaly většinu tvrzení o prospěšnosti libečku pro lidské zdraví, většina lidí jej používá k léčbě:

  • žaludečních potíží
  • kašle a dýchací potíže 
  • horečky
  • bolesti v krku
  • koliky 
  • nadýmání
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • revmatismu a artritidy
  • infekce močových cest
  • ledvinových kamenů
  • dny
  • vředů
  • malárie
  • migrény
  • žloutenky

Předběžné výsledky několika studií navíc potvrzují, že libeček má na naše tělo řadu pozitivních účinků, včetně toho, že povzbuzuje naši chuť k jídlu a pomáhá uvolňovat hlen během nachlazení. Dále pak podle předběžných studií disponuje diuretickými, potopudnými, karminativními, antibakteriálními a protizánětlivými účinky.

Možné vedlejší účinky

Podle odborníků je prozatím známo jen velmi málo závažných vedlejších účinků libečku lékařského. Mezi ty nejčastější však patří stav zvaný fotodermatitida – ta může způsobit zvýšenou citlivost kůže na sluneční světlo a jiné formy ultrafialového záření. Je tedy vhodné brát na vědomí, že pokud užíváte libeček častěji, měli byste dbát před pobytem na slunci zvýšené opatrnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protože je libeček považován za diuretikum, neměly by jej užívat děti ani těhotné nebo kojící ženy a lidé trpící problémy se srdcem nebo ledvinami. Vzhledem však k obsahu těkavých olejových sloučenin, které mohou dráždit tkáně, by se jeho užívání měli vyhnout také jedinci s akutním zánětem ledvin nebo s jakoukoliv poruchou, která ovlivňuje jejich funkci. Obecně platí, že libeček by neměl být bez předchozí konzultace s lékařem užíván nikým, kdo má zdravotní potíže.

Jak často užíváte libeček lékařský vy?

Zdroj: Verywellhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články