Kopřivy, zvláště jarní mladé rostliny, mají tu největší léčivou sílu. Dá se z nich připravit čaj, ale také je můžete přidávat do salátů nebo s nimi ozvláštnit nádivku.
Kopřiva není jenom plevel, ač se to tak na první pohled může zdát. Je to úžasná léčivá bylina a hlavně na jaře má tu největší sílu. Kopřiva se používá v lidové medicíně pro zlepšení krvetvorby i pro stabilizaci hladiny cukru v krvi. Je to přírodní diuretikum a protizánětlivý lék plný antioxidantů, vitamínů a minerálů.
Kopřiva jako léčivka
Kopřiva obsahuje vitamíny A, B, D, E a K. Z minerálních látek je velmi bohatá na železo, jak potvrzuje i web Healthline, proto se doporučuje její užívání při anémii (chudokrevnosti). Kromě železa v sobě má ale další minerály, především mangan, vápník, draslík, zinek, hořčík a měď. Obsahuje chlorofyl, enzymy a antioxidanty. Jak píše WebMD, kopřiva je skvělé přírodní diruetikum. Podporuje správnou funkci slinivky a léčí játra, jak psala naše redakce již dříve.
Recept na domácí léčivou směs z kopřivy
Co budete potřebovat?
- 1 kg listů kopřivy,
- 2 citrony,
- 2 jablka,
- ½ kg medu nebo hnědého nerafinovaného cukru
- a želatinu, ideálně pektin.
Postup přípravy receptu:
- Smíchejte kopřivu s jablky.
- Přidejte dva citrony a dejte do mixéru.
- Mixujte, dokud nevznikne měkká směs.
- Přidejte med a želatinu.
- Dokud je směs teplá, nalijte do teplých sterilních sklenic.
Aplikace a dávkování:
Užívejte dvě polévkové lžíce každý den před jídlem.
Co od směsi očekávat?
Pravidelné užívání kopřivy vám pomůže příznivě ovlivnit krevní obraz, hlavně červenou krevní řadu. Pomáhá také stimulovat střevní flóru, použít jí můžete při žaludečních křečích, plicních chorobách, při migréně i poruchách spánku. Pomáhá také na příznaky zvětšené prostaty, jak jsme na JakZdravě již psali.