Masáž tenisovým míčkem aneb Jak se rychle zbavit bolesti zad bez pomoci odborníka či léků. Postup je velice jednoduchý

Bolest šíje a horní části zad je častým problémem moderní doby. Tato jednoduchá masážní technika vás zbaví bolesti již za pár minut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest horní části zad je obvykle důsledkem špatného držení těla, přetížení svalů nebo zranění. Léčba může zahrnovat léky či domácí prostředky, jako je odpočinek a šetrné cvičení, případně návštěvu fyzioterapeuta. Nejčastější příčinou bolesti této části zad je nošení těžkých tašek a dlouhé sezení u počítače. Fitness trenér Daniel Bubnis, M.S. dodává, že nejlepší prevencí je pravidelné cvičení a posílení svalů. 

Jak si ulevit od bolesti v horní části zad

Pokud vás bolí mezi lopatkami či šíje, případně vás od napětí v zádových svalech bolí hlava, je nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem úlevy masáž. Tuto jednoduchou masáž zvládnete bez pomoci zcela sami, jedinou pomůcku, kterou budete potřebovat, je tenisový míček a rovná stěna (případně podlaha).

Chcete-li dosáhnout trvalého pozitivního účinku, provádějte tento postup uvolnění zad pravidelně. Jedinou kontraindikací je horečka nebo tělesný stav, který vylučuje jakýkoli druh cvičení. Ztuhlé svaly se zklidňují tlakem a třením, na těchto místech je mnohem jednodušší a účinnější provést masáž tenisovým míčkem než palci a prsty.

iZdroj fotografie: Freepik

Základy techniky masáže tenisovým míčkem

Základní myšlenkou masáže tenisovým míčkem nebo jakékoliv masáže s jakýmkoliv druhem míčku je vyvinout specifický tlak na ztuhlé nebo bolavé místo ve svalu tím, že míček vložíte mezi své tělo a rovnou pevnou podložkou, obvykle podlahu či stěnu. Jde o to, abyste se pomocí míčku dostali do míst, kam se rukama jednoduše nedostanete.

Masáž můžete provést i vleže na podlaze, ale pokud budete stát u stěny, budete mít mnohem lepší kontrolu nad tlakem. Navíc si trochu procvičíte kvadricepsy. Vložte míček mezi záda a stěnu a masírujte si míčkem bolavý sval. Využívejte pohyb nahoru a dolů, případně malé kroužky. Masáž míčkem provádějte několik minut a následně si svaly ještě protáhněte.

Poznámka: Pokud vás bolí spodní část zad, můžete použít stejnou techniku, ovšem je lepší provádět ji vleže.

Výhody masáže tenisovým míčkem

Účinek tenisového míčku může mít jak lokální, tak celkový vliv na úlevu od bolesti zad. Při masáži dochází v bolavých tkáních obvykle k následujícím změnám:

  • Snižuje napětí ve svalech a pojivových tkáních
  • Zlepšuje fungování cév a zvyšuje průtok krve
  • Podporuje tok hojivých živin a výživy
  • Uvolňuje endorfiny (přirozené hormony vašeho těla bojující proti bolesti) a snižuje tak celkové vnímání bolesti.
  • Masážní účinek také snižuje hyperaktivitu nervů, čímž se snižuje počet signálů bolesti vysílaných do mozku.

Co se na bolest v zádech nejlépe osvědčilo vám?

Zdroj: Healthline, WebMD
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články