Jediný správný způsob, jak si změřit krevní tlak + jaká hranice značí, že je zapotřebí okamžitá návštěva lékaře

Pravidelné domácí měření krevního tlaku u hypertoniků pomáhá monitorovat, jak na tom člověk s tlakem je. Podle zjištěných údajů je pak možné také upravit farmakologickou léčbu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vysoký krevní tlak jen v České republice postihuje na 40 procent obyvatel ve věku 25 až 64 let a více než 70 procent obyvatel mezi 55 až 64 roky. Jedná se o nemoc, která nebolí, a proto je o to zákeřnější. Hypertenze je nejčastější příčinou vzniku cévní mozkové příhody. Specialistka na vzdělávání Christ Young, DNP, RN je toho názoru, že je třeba mezi lidmi dělat častější osvětu ohledně vysokého krevního tlaku.

Co je vysoký krevní tlak

Normální krevní tlak by neměl být vyšší než 130/80 mmHg. Jakákoliv čísla nad tuto hranici svědčí již o zvýšeném nebo vysokém krevním tlaku. Na jeho výšku má vliv věk, hmotnost, psychické a fyzické rozpoložení, okolní teplota a další.

U starších lidí bývá vysoký systolický a nízký diastolický tlak normální, na vině bývá menší pružnost cév. Říká se, že nebezpečnější je spodní, tedy diastolický tlak. Jedná se totiž o nejnižší tlak v krevním řečišti a ten ho namáhá neustále.

Jak si správně doma měřit krevní tlak

  • K měření tlaku se i v domácím prostředí používá tlakoměr. Jeho funkce jsou již zautomatizovány, takže stačí nasadit manžetu na levou paži a pustit se do měření. Ruka by měla být uvolněná, dlaň směruje vzhůru, nohy by neměly být překřížené.
  • Pokud jste před měřením tlaku vykonávali aktivní činnost, posaďte se a v klidu počkejte aspoň pět minut, než se pustíte do měření.
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Pak proveďte tři měření a zprůměrujte je. Nejlépe je tlak měřit ráno a večer, abyste měli přehled o tom, jak kolísá.
  • Jestliže krevní tlak překročí hranici 180/120 mmHg, a to i při opakovaném měření, je třeba se ihned obrátit na lékaře.

Jak se vysoký krevní tlak léčí

Při zjištění vysokého krevního tlaku lékař kromě předepsání potřebných léčiv doporučí také úpravu životního stylu. Patří sem zhubnutí v případě nadváhy nebo obezity, konzumace zdravé výživy, snížení konzumace soli, omezení kouření, pravidelný pohyb alespoň 30 minut denně a vyhýbání se stresovým situacím.

Jak často si doma sami měříte krevní tlak?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články