Snížená energie, deprese, akné a bolesti hlavy: Tak se projevuje nadbytek stresu

Stres dokáže s tělem pořádně zahýbat. Když trvá dlouho, může zasáhnout do zdraví víc, než jsou si lidé ochotní připustit. Zkuste zvolnit. Zdraví máte jen jedno.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stres je normální reakcí těla na hrozící nebezpečí. Nesmí ale trvat dlouhodobě, protože potom si stres vybírá svou daň na zdraví. Sotva najdete někoho, kdo není dnes ve stresu. Doba je uspěchaná, zaměřená na výkon a vyhlídky na budoucnost mohou být pro některé zdrojem obav. Nesmíte se ale nechat tím vším převálcovat. Naučte se zvládat stresové situace, aby ve vás nevypěstovaly vážné nemoci. Pokud si nevíte rady, svěřte se do rukou odborníkovi.

Duševní zdraví v ohrožení

Nadbytek stresu je hlavním spouštěčem depresí, nudy, pasivity, apatie a nezájmu, emocionální nevyrovnanosti, záchvatů paniky nebo citové otupělosti. Často se lidé ve snaze ulevit si od stresu uchylují k závislostem, nejčastěji k alkoholu. Ten může krátkodobě zlepšit náladu, dlouhodobě ale problémy ještě prohloubí. Závislost vzniká rychleji, než se může zdát, jak psala naše redakce dříve.

Kardiovaskulární onemocnění

Emoce jako na houpačce houpají i se srdečně-cévním systémem. Při nadbytku stresu je stále pod tlakem, proto není divu, že se z něj časem vyvinou poruchy srdečního rytmu, vysoký krevní tlak, křečové žíly a případně infarkt, jak píše web Healthline.

Trávení říká, že je stresu moc

Nadbytek stresu se projevuje u každého trochu jinak. Někdo se přejídá, jiný nepozře ani sousto, případně zvrací, má průjem, křeče v břiše nebo zácpu. V extrémních případech se z chronického stresu mohou vyvinout žaludeční vředy.

Žena s bolestí břicha v posteli iZdroj fotografie: Freepik
Chronický stres na sebe upozorňuje bolestmi břicha, průjmem a depresemi.

Bolesti hlavy ze stresu

Na bolesti hlavy připadá nejvíce případů právě z důvodu stresu a úzkosti. Jak potvrzuje i psycholog Timothy J. Legg, nadbytek stresu je nejčastější spouštěč bolesti hlavy, stejně jako přepracovanost, úzkosti a příliš mnoho obav. Často se s nimi pojí závratě a nevolnost.

Kůže – nastavené zrcadlo stresu

Trvalý stres vede k rozvoji ekzému, lupénky, akné nebo dermatitidy. Pokud se s některým kožním onemocněním léčíte, jistě jste si všimli, že během psychicky náročných období se stav vaší kůže zhoršuje, v období klidu naopak mohou být projevy kožních onemocnění lepší.

Houpačka jako nástroj pro relaxaci a snížení stresu

Cukrovka a rakovina a jejich spojitost se stresem

Podle některých zdrojů dochází ke vzniku rakoviny prsu více u žen, které jsou stresařky a nervózní typy. Chronický stres také může spustit cukrovku u lidí, jejichž matka byla během těhotenství ve velkém psychickém stresu. Na JakZdravě jsme psali také o poruchách spánku, které se projevují právě kvůli stresu.

Jak se vypořádáváte se stresem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články