Nejčastější typy bolestí břicha a jejich příčiny

Bolest břicha čas od času postihne každého. Některé typy bolesti odezní, jiné ovšem ukazují na vážný zdravotní problém. Rozpoznejte jej včas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest břicha může být důsledkem mnoha problémů, a to od běžné plynatosti v důsledku konzumace nesprávných potravin až po závažná onemocnění, jako je například zánět slepého střeva nebo Chronova choroba. Jedná se však o příznak, který se podle odbornice Chris Young může projevovat v mnoha různých formách a různé intenzitě. Je proto důležité vědět, co za ním stojí, a v případě potřeby problém co nejdříve řešit. Pokud jej totiž způsobila závažnější choroba, vaše zdraví by mohlo být v ohrožení. 

Typy bolesti břicha

Je velmi důležité si uvědomit, že ne všechny bolesti břicha jsou stejné – pokud například pociťujete akutní bolest břicha, s největší pravděpodobností se jedná o důsledek problémů s trávicím traktem. V případě, že však příznaky pociťujete dlouhodobě, mohlo by se jednat o důsledek chronického onemocnění, jako je například rakovina nebo infekce některého z orgánů. Stejně tak byste měli být na pozoru před progresivní bolestí břicha, která se v průběhu času zhoršuje a doplňují ji další příznaky. 

Nejčastější příčiny problémů 

Bolest břicha může způsobovat mnoho stavů, ovšem mezi hlavní příčiny tohoto problému patří především:

  • infekce
  • zánět
  • obstrukce trávicího systému
  • střevní poruchy
  • zánět
  • onemocnění, která postihují orgány v břiše

Změny v trávení může způsobit například také infekce v krku, střevech nebo krvi, která způsobuje průnik bakterií do trávicího traktu – tyto infekce mohou také vést k příznakům, jako je průjem nebo zácpa. Další možnou příčinou je také menstruace, která často způsobuje bolest v podbřišku nebo v pánvi. Pokud však příznak po periodě odezní, nemusíte se obávat, že je vaše zdraví v ohrožení. Dále pak bolesti břicha mohou být důsledkem zácpy, průjmu, gastroenteritidy (žaludeční chřipky), refluxu kyseliny, zvracení a přílišného stresu.

Chronická bolest břicha

Chronické bolesti břicha mohou způsobovat především některé nemoci, které ovlivňují trávicí systém. Mezi ty nejčastější z nich patří:

  • gastroezofageální refluxní choroba 
  • syndrom dráždivého tračníku nebo spastické tlusté střevo (porucha, která způsobuje bolesti břicha, křeče a změny ve vyprazdňování)
  • Crohnova choroba
  • nesnášenlivost laktózy 
iZdroj fotografie: Depositphotos

V tomto případě může také docházet ke zvýšení intenzity bolesti břicha. K tomu dochází zejména v důsledku prasknutí slepého střeva nebo jeho zanícení, vzniku žlučníkových kamenů, ledvinových kamenů nebo infekce ledvin. Jedná se o velmi nebezpečné problémy, které byste měli řešit ihned s profesionálem.

Bolest v daném místě 

Bolest v určitých místech vašeho břicha může vypovědět mnohé o tom, co ji způsobilo. Pokud ji pociťujete po celém břiše, se vší pravděpodobností se bude jednat o zánět slepého střeva, Crohnovu chorobu, traumatické zranění, syndrom dráždivého tračníku, infekci močových cest nebo chřipku. Bolest, která se objevuje pouze v podbřišku, může znamenat střevní obstrukci a mimoděložní těhotenství nebo vzniká v důsledku menstruace, potratu, pánevního onemocnění či cystách na vaječnících. 

Bolest horní části břicha může být způsobena žlučovými kameny, srdečním infarktem, hepatitidou nebo zápalem plic. Dále se pak můžete řídit podle níže uvedeného seznamu: 

  • Bolest ve středu břicha: Zánět slepého střeva, gastroenteritida, poranění a nahromadění odpadních látek v krvi.
  • Bolest v levém podbřišku: Crohnova choroba, rakovina, infekce ledvin, cysty na vaječnících a zánět slepého střeva.
  • Bolest v levé horní části břicha: Zvětšená slezina, poranění, infekce ledvin, srdeční infarkt a rakovina.
  • Bolest v pravém podbřišku: Zánět slepého střeva, kýla, infekce ledvin, rakovina a chřipka.
  • Bolest v pravé horní části břicha: Hepatitida, zranění, zápal plic, zánět slepého střeva.

Se kterou bolestí břicha jste se již setkali a jaká byla příčina?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články