Nejnebezpečnější je bezbolestná forma srdečního infarktu. Může se projevit pouze výraznou únavou a ospalostí

Ačkoliv mnoho lidí zná typické příznaky srdečního infarktu, většina z nich nemá ponětí o tom, že nejnebezpečnější forma tohoto onemocnění zůstává potichu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bezbolestná forma srdečního infarktu vás může postihnout stejně tak, jako ta s běžnými příznaky – rozdíl je však v tom, že pokud toto onemocnění nedokáže pacient rozpoznat zavčasu, může mít mnohem větší dopad na jeho celkové zdraví. Podle odborníka Brian Krans navíc představují tyto „tiché“ infarkty až 45 % všech infarktů, přičemž se mohou projevovat různým způsobem. Je proto velmi důležité, abyste měli ponětí o tomto závažnému problému a byli schopni vyhnout se v případě potřeby jeho potenciálním důsledkům.

Srdeční infarkt a lidské zdraví 

Mnoho lidí a lékařů samozřejmě ví o srdečním infarktu téměř všechny informace, jako například to, že je v případě tohoto nebezpečného onemocnění důležité obnovit průtok krve ve věnčité tepně. Toho lze dosáhnout však pouze tehdy, pokud se pacient dostaví včas na invazivní kardiologické pracoviště, kde se jej ujmou odborníci a udělají vše proto, aby mu zachránili život. Důležitým aspektem je pak v tomto případě znát základní příznaky, které jsou charakteristické pro tento problém. Mezi ty patří až v 70 % především: 

  • silná, dlouhotrvající bolest na hrudi trvající déle než 30 minut
  • pocit strachu ze smrti
  • bledá pleť
  • studené čelo
  • pocit intenzivního napětí na hrudi
  • zvracení, zejména u žen 
  • dušnost
  • povrchové dýchání

Je ovšem důležité zmínit, že existují i další, atypické příznaky, které se mohou objevit v případě tohoto nebezpečného onemocnění. Mezi ty patří bodavá bolest v břiše, mdloby a zvracení, silný kašel, bolest hlavy, závratě, rozmazané vidění, znecitlivění rukou a pomalá řeč. Riziko infarktu vám pak také může prozradit vhodný krevní test, který vám provede téměř každý praktický lékař. Pokud některý z výše uvedených příznaků pociťujete, rozhodně na nic nečekejte a volejte záchrannou službu. 

Nejnebezpečnější forma srdečního infarktu 

Nyní již víte, že srdeční infarkt je velmi nebezpečné onemocnění, které se často vyznačuje totožnými příznaky. Bohužel však mnoho lidí nemá ponětí o tom, že existuje ještě jedna forma tohoto problému, kterou většina odborníků označuje za nejnebezpečnější. Jedná se totiž o zcela bezpříznakovou formu, nazývanou také jako bezbolestná, která se projevuje pouze výraznou únavou a ospalostí. Problém spočívá podle mnoha odborníků především v tom, že ji nelze zavčasu diagnostikovat, a proto může mít závažné dopady na lidské zdraví. 

iZdroj fotografie: Freepik

Pokud tedy pociťujete silnou nevysvětlitelnou únavu, sledujte po dobu několika dní svůj puls a krevní tlak. U asymptomatické formy mohou být totiž patrné příznaky, jako je nestabilní krevní tlak, který občas klesá a občas stoupá. Stejně tak je vhodné pozorovat svůj puls, který se v tomto případě může zpomalovat nebo naopak zrychlovat. Mezi rizikové skupiny tohoto závažného onemocnění patří především osoby starší 60 let, pacienti s cukrovkou a/nebo hypertenzí a osoby, které již v minulosti srdeční infarkt prodělaly.

Jak se před tímto nebezpečným problémem chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články