Proč nosit mokré ponožky: Prazvláštní praktika přináší mnoho zdravotních výhod

Při nachlazení se doporučuje teplo a klid na lůžku. Existuje ale metoda, která jde na „nohy v teple“ poněkud netradičně. Seznamte se s mokrými ponožkami.

Různé ponožky pověšené na sušáku na prádlo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mokré ponožky si většinou lidé nespojují s ničím příjemným. Existuje ale teorie, podle které mohou mokré ponožky fungovat jako léčebná kúra při nachlazení. Dokonce to mnoho lidí skutečně provozuje a není to podle nich vůbec špatné. Navíc je to opravdu účinné. Potřebujete k tomu jeden pár bavlněných ponožek, jeden pár vlněných ponožek a vodu. Zbytek už si tělo udělá samo.

Co udělají mokré ponožky s tělem

Mokré ponožky se dávají na noc. Zatímco vy spíte, cévy na nohou se působením chladu zúží a rozproudí krevní oběh. To znamená, že se živiny lépe dostanou do orgánů a tkání. Jakmile se vaše nohy začnou znovu zahřívat, cévy se rozšíří a uvolní nahromaděné teplo. Tím dochází zároveň k odstraňování škodlivin z vašeho těla. Střídání tepla a chladu stimuluje krevní oběh a aktivuje lymfatický systém zodpovědný za imunitu.

Jak na terapii mokrými ponožkami

  1. Těsně před spaním si dejte nohy alespoň na tři minuty do horké vody. Voda nesmí být tak horká, aby vás opařila, ale taková, jakou ještě snesete. Můžete si nohy na chvíli strčit i pod tekoucí vodu, ale dávejte pozor na opaření.
  2. Namočte pár tenkých bavlněných ponožek do studené vody. Nandejte si je hned po prohřátí nohou.
  3. Znovu si polijte nohy v ponožkách studenou vodou. Volte vodu co nejstudenější.
  4. Přes mokré ponožky si nandejte pár silných vlněných ponožek a můžete jít spát. Nohy přikryjte peřinou, nenechávejte je holé.
  5. Ponožky si sundejte až druhý den ráno. Měly by být suché.

Podpořte léčbu správným stravováním

Při nachlazení nezapomínejte na bylinkové čaje a vydatné polévky. Držte se dál od mléčných výrobků a cukrů. K pití kromě léčivých čajů si dejte obyčejnou vodu. Nezapomeňte také přidat na ovoci a zelenině, aby vaše tělo mělo dostatek vitamínů.

Bílé ponožky na ženských nohou iZdroj fotografie: Freepik
Suché nebo mokré ponožky na spaní?

Na co si dát při terapii pozor

Pokud máte choulostivé nohy a působení chladu vyvolává bolesti v krku a nachlazení, této metodě se rovnou vyhněte. Trpíte-li pocitem studených nohou, pak si je na noc rozhodně nechlaďte. Studené nohy často mohou za nespavost. Pokud máte cukrovku, poraďte se napřed s lékařem, zda je pro vás a vaše nohy tato metoda vhodná. Rozhodně si dávejte ještě větší pozor při aplikaci horké vody, abyste si nohy neopařili. Možná pro vás nakonec bude lepší variantou spát v suchých ponožkách a dopřát nohám teplo.

Jaké jsou vaše zkušenosti s terapií pomocí vody?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články