Proč spát v ponožkách: Kromě tepla mohou nabídnout i pomoc pro suché paty

Pokud se vám nedaří usnout nebo se budíte uprostřed noci, řešení možná leží ve vašem prádelníku, přesněji řečeno v zásuvce s ponožkami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nošení ponožek do postele patří mezi postelové faux paux. Spaní v ponožkách je však zcela jiný příběh. Jak upřesňuje lékařka Debra Sullivan, pokud totiž máte problémy s usínáním nebo častým buzením, trpíte nočním pocením nebo Raynaudovým syndromem, může vám spaní v ponožkách vytrhnout pomyslný trn z paty.

Za nespavost někdy mohou studené nohy

Ačkoli za nespavost a s ní spojené probdělé noci často může stres a některé zdravotní potíže, může existovat ještě jeden důvod, proč nemůžete usnout, a tím jsou studené nohy. Studie z roku 2018 zjistila, že lidé, kteří chodili spát v ponožkách, usínali rychleji. Navíc spali lépe a déle a budili se méně často než ti, kteří ponožky nenosili. Vědci se domnívají, že to má co do činění s proměnlivou tělesnou teplotou v průběhu dne.

Za vším stojí vnitřní hodiny

V průběhu dne vaše tělesná teplota stoupá a klesá v souvislosti s cirkadiánním rytmem, tedy vnitřními hodinami vašeho těla. Nejtepleji je vám v podvečer, mezi 16:00 a 20:00. Když se začnete cítit unavení, vaše tělesná teplota začne klesat, což dává tělu najevo, že je čas jít spát.

Proto se také doporučuje spát v chladnější ložnici a když je moc horko, je těžší usnout. Pokud však máte studené nohy, může se tělo snažit chlad nadměrně kompenzovat zvýšením tělesné teploty, a to samozřejmě celého těla, nejen nohou, a proto je následně těžší usnout. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spaní v ponožkách paradoxně zabraňuje přehřátí

Když si na noc obléknete ponožky, zahřejete si nohy, což následně způsobí rozšíření cév. Tento proces se nazývá vazodilatace a pomáhá tělu uvolňovat teplo přes kůži, což v konečném důsledku snižuje teplotu těla. Spaní v ponožkách vám tedy může pomoci se ochladit a tím i rychleji usnout a lépe si odpočinout, ale to není jediná výhoda nošení ponožek do postele. 

Výhody spaní v ponožkách

Spaní v ponožkách může pomoci i s některými zdravotními obtížemi, jako například

  • Raynaudův syndrom: Raynaudův syndrom způsobuje, že se cévy v končetinách smršťují, což snižuje průtok krve. To může způsobit brnění, necitlivost a pocit chladu v postižené části těla.
  • Návaly horka: Pokud trpíte návaly horka v období menopauzy nebo nočním pocením, možná vás překvapí, že nošení ponožek do postele vám může pomoci se ochladit. Před návaly horka se vaše tělesná teplota zvýší, ale jak jsme již výše vysvětlovali, udržování nohou v teple pomáhá teplotu snižovat, což může vaše noční obtíže zmírnit.
  • Nespavost: Z jednoho staršího výzkumu vyplynulo, že zahřívání nohou před spaním napomáhá rychlejšímu nástupu spánku, což naznačuje, že nošení ponožek na noc může nespavost zmírnit.
  • Popraskané paty: Pokud máte popraskané nebo suché paty, můžete je vyléčit dodržováním pravidel péče o nohy před spaním, která zahrnuje i spaní v ponožkách. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si nohy namočíte, osušíte, odrhnete odumřelou kůži a nanesete krém nebo hojivý krém. Nakonec si navlékněte čisté prodyšné bavlněné ponožky, které zadrží vlhkost.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Spaní v ponožkách není pro každého

Je také důležité zmínit, že ponožky v posteli nejsou pro každého. Například pokud máte problémy s krevním oběhem nebo oteklé nohy, může spaní v ponožkách snížit průtok krve a tyto problémy zhoršit. Problém může nastat i u miminek, která nemají dobrou termoregulaci. Pokud se rozhodnete spát v ponožkách, vybírejte takové, které jsou prodyšné a ne příliš těsné. Měly by být vyrobeny z přírodních materiálů, vhodná je například bavlna, merino vlna či kašmír.

Pokud ponožky nesnesete, ale víte, že by vám pomohly, zkuste si místo nich dát do spodní části postele ohřívací láhev nebo další deku. Případně si můžete dát před spaním teplou koupel nebo jen lázeň nohou.

Jaký máte názor na spaní v ponožkách vy?

Zdroj: Healhline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články