Finanční úzkost a její důsledky: Pozná se podle pocení, bušení srdce, vyčerpání a bolestí různých částí těla

Obavy z finanční situace trápí v současné době čím dál více lidí. Důležité však je, abyste si zachovali psychickou pohodu a ochránili se před dopady úzkosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé často pociťují obavy ohledně svých naspořených peněz, a to přestože nejsou ani zdaleka na pokraji bídy. Finanční úzkost je však problém, se kterým se podle Vara Saripalli potýká většina světové populace a který může mít nebezpečné psychické dopady na jedince (a to zejména v současné době plné nejistoty). Určitě to znáte – chcete si koupit trošku dražší produkt nebo jídlo, ale nemůžete, protože se obáváte, že si to nemůžete dovolit. Níže se proto můžete seznámit blíže s tímto tématem a naučit se, jak si zachovat pohodu ve své mysli. 

Obavy o peníze a lidské zdraví 

Finanční úzkost se v dnešní době již netýká pouze těch, kteří mají každý měsíc problém zaplatit své základní potřeby – jedná se o poměrně běžnou záležitost, kterou si lidé mylně tlačí do své mysli, a to aniž by k tomu měli jakýkoliv důvod. Sami si však přitom neuvědomují, že její důsledky mohou mít závažné dopady na jejich psychické zdraví. Ačkoliv se úzkost původně vyvinula jako součást lidského varovného systému před nebezpečím, nyní je možné se s ní potýkat i v situacích s mnohem menšími riziky.

Řeč je zejména o obavách ohledně zdraví, finančních potíží a sociální situace – to, jak často vás tento nepříjemný pocit zastihne, však může souviset také s vašimi stravovacími návyky a životním stylem. Je ovšem důležité si uvědomit, že byste neměli pokaždé propadat chronické úzkosti, protože může mít velmi negativní dopady na váš život, a to zejména co se týče vašeho duševního zdraví. To pak v důsledku může ovlivnit vaši koncentraci, rozhodování, kvalitu spánku, funkci hormonů a dokonce i imunitní systém. 

Příznaky úzkosti způsobené finančními obavami  

Pokud si nejste jisti, zda se potýkáte s chronickou úzkostí nebo zda úzkost vyvolaly vaše obavy z finanční situace, zvažte, nakolik jsou pro vás následující fyzické a emocionální příznaky a vzorce chování typické:

  • máte problémy se soustředěním a spánkem
  • neustále pociťujete vinu a přetížení 
  • potíte se nebo vám buší srdce
  • jste vyčerpaní a máte psychosomatické bolesti (bolesti hlavy, svalové napětí, žaludeční potíže atd.)
  • vyhýbáte se tématu peněz
  • nadměrně utrácíte, jste posedlí utrácením, řídíte se krátkodobou nebo bezrizikovou strategií ve vašich financích 
  • chováte se rizikově (hazardní hry, nadměrná konzumace alkoholu atd.)
  • objevují se u vás sociální problémy (konflikty ve vztazích nebo izolace od ostatních)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Úzkost vyvolaná obavami z finančních nesnázích může být důsledkem několika faktorů, včetně dědičného faktoru, společenské hodnoty, tlaku médií a kultury a názory ostatních lidí. Skutečný problém však začíná, když se u člověka objeví kombinace finanční úzkosti a pocitu ztráty kontroly nad sebou samým. V takovém případě je třeba neprodleně vyhledat odbornou pomoc. 

Překonání úzkosti způsobené finančními problémy 

Pokud se snažíte zvládnout svou finanční situaci na vlastní pěst, bude to vyžadovat hodně plánování a informovanosti. Je také důležité, abyste si v sobě vytvořili umírněnější a vyváženější vztah k penězům a zacházeli s nimi opatrněji. Snažte se také zbavit pocitu vlastní viny – každý někdy v životě udělal špatné rozhodnutí, kterého poté litoval. Následně si začněte vědomě všímat příležitostí, kdy jste učinili dobré finanční rozhodnutí, abyste si dokázali, že nejste v této věci tak ztraceni.

Jak se proti úzkosti vyvolané obavami z financí bráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články