Bolest kloubů se může jít bodnout, proti domácí masti nemá žádnou šanci

Bolest kloubů je sice velmi nepříjemná, ale často ji můžete alespoň zmírnit. A to z pohodlí domova a bez nutnosti polykání hrstí léků.

obklad proti bolesti kloubu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest kloubů může mít různé příčiny, včetně zánětu, přetížení nebo degenerativních onemocnění jako artritida. Ať už je příčina jakákoli, výsledek je stejný. Bolest, která je nepříjemná a omezující. Naštěstí je možné ji zmírnit pomocí domácí léčby, která navíc zlepší i pohyblivost kloubu.

Několik tipů, jak si doma ulevit od bolesti kloubů

Nejprve musíme předeslat, že pokud vznikla bolest náhle po pádu či jiném traumatu nebo neznáte její důvod, je více než vhodná konzultace s lékařem. Navíc, pokud budete znát příčinu bolesti, bude se vám s ní snáze bojovat.

Odpočívejte

Důležitým prvním krokem při léčbě bolesti kloubů je poskytnout postiženým kloubům odpočinek. Minimalizujte opakované pohyby, které mohou zhoršit bolest. Obzvláště pokud je bolest důsledkem poranění.

Ledujte

Jak jsme již na JakZdravě popisovali, aplikace ledového obkladu na bolestivý kloub může pomoci snížit otok a zánět. Ledový obklad lze aplikovat po dobu 15-20 minut několikrát denně.

Teplé obklady

Teplé obklady mohou také pomoci uvolnit napětí v kloubech a zmírnit bolest. Použijte například nahřátý ručník nebo teplou lázeň pro postižený kloub.

Střídání tepla a chladu

Kombinace teplých a studených obkladů může také pomoci zmírnit bolest kloubů. Nejprve aplikujte teplý obklad po dobu 15 minut, následovaný ledovým obkladem dalších 15 minut. Opakujte několikrát.

obklad iZdroj fotografie: Depositphotos
Obklady jsou jednou z osvědčených metod, jak zmírnit bolest

Pohyb

Jemné cvičení a protahování mohou pomoci udržet klouby pružné a zlepšit jejich funkci. Vyhněte se však nadměrné zátěži, a pokud vás pohyb bolí, přestaňte.

Jídlo a doplňky stravy

Zdravá strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty může podpořit zdraví kloubů a snížit zánět. Zahrňte proto do své stravy potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou tučné ryby, ořechy a semena, a omezte příjem potravin bohatých na zánětlivé látky, jako jsou trans-tuky a rafinované cukry. Pomoci mohou i některé doplňky stravy, jako je omega-3, glukosamin a chondroitin.

Domácí obklad na bolavé klouby

Můžete také vyzkoušet jednoduchý domácí obklad, jehož hlavními ingrediencemi jsou mouka, jablečný ocet a med. Med je jedním z nejstarších léků na celou řadu neduhů, jak už jsme ostatně na JakZdravě několikrát zmiňovali. Nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS vysvětluje, že med má silné protizánětlivé vlastnosti, navíc podporuje hojení. Jablečný ocet má také protizánětlivé účinky a zmírňuje bolest. Emma Whitley z online magazínu Relish dodává, že mouka obsahuje vitamíny skupiny B, jako jsou thiamin, riboflavin a niacin.

10 cviků na klouby, kvůli kterým není třeba vstávat z postele: Skvělé při artritidě a osteochondróze

Příprava a použití

Večer smíchejte stejné množství (např. 100 gramů) mouky, medu, jablečného octa a vodky. Uhněťte pružné těsto a nakrájejte jej na proužky. Ty omotejte kolem bolavých kloubů a zafixujte potravinářskou fólií. Nechte působit přes noc. Postup opakujte 3 noci po sobě.

Co pomáhá proti bolesti vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články