Ploché nohy se brzy stanou minulostí, jednoduché cviky s nimi zacvičí raz dva

Ploché nohy má stále více lidí, většinou v důsledku nedostatečné aktivity svalů chodidel. Věnujte nohám trochu péče a jejich stav se brzy zlepší.

ploché nohy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Problémy s plochýma nohama jsou bohužel stále častější. Důvodem je dle odborníků ze SynLab mimo jiné to, že mnoho lidí tráví většinu času v uzavřené obuvi s tvrdou podrážkou. Ta totiž brání správné aktivizaci svalů chodidla a klenba se v důsledku toho začne bortit. Nic však není ztraceno, pokud začnete nosit správnou obuv a budete pravidelně cvičit, můžete stav klenby chodidla zlepšit.

Ploché nohy mají mnoho viníků

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, ploché nohy mohou být způsobeny nejen genetickou predispozicí nebo nošením nevhodné obuvi, ale také některými druhy sportů. Není tedy divu, že se objevují často u profesionálních sportovců. Častý a dlouhý běh, skoky a obecně sporty, které kladou na nohy velké nároky (například fotbal, lední hokej nebo lyžování) mohou být viníky plochých nohou. 

Odborníci z UniZdrav dodávají, že k plochým nohám přispívá i dlouhodobé stání (například při práci u pásu), nadváha, těhotenství a menopauza, během kterých se uvolňují vaziva v těle, včetně vazivových struktur v chodidlech.

Jednoduché cviky na zlepšení plochých nohou

Velmi důležitou roli hraje správný výběr obuvi. Příliš úzké boty nohám rozhodně neprospívají. Prsty by měly mít možnost se při došlapu roztáhnout, jak jsme ostatně na JakZdravě již několikrát zmiňovali. Nemusíte nosit přímo barefoot boty, ale dbejte na to, aby byly boty vepředu dostatečně široké. Kromě toho také věnujte několik minut následujícím cvikům. Pravidelnost je v tomto ohledu naprosto klíčová.

ploché nohy iZdroj fotografie: Pixabay
Chůze naboso v nerovném terénu nohám velmi prospívá

Rotace chodidla

Stůjte mírně rozkročení na podložce, váhu směřujte na vnější stranu chodidel. Jednu nohu zvedněte z podložky a dbejte na to, aby byl bederní, kolenní a kotníkový kloub v jedné ose. Otočte nohu v kotníku směrem k palci (jako byste si chtěli chodidlo prohlédnout), pak ji otočte na druhou stranu k malíčku. Opakujte 20x na každou nohu.

Píďalky a další jednoduché cviky

Oblíbené píďalky, tedy cvik, kdy krčíte a natahujete prsty a posouváte tak celé chodidlo (viz video níže), nejsou jediným cvikem na zlepšení stavu nožní klenby. Posaďte se na židli, dejte si k nohám kus látky (například kapesník či ručník) a pokuste se jej prsty uchopit. Nebo uchopte do prstů pastelku a pokuste se podepsat či nakreslit obrázek. Můžete také vysypat na zem drobné předměty a uklidit je do krabice jen pomocí prstů na nohou.

Cviky na protažení a posílení bolavých achilovek

Pravidelné provádění těchto cviků alespoň 15 až 20krát na každou nohu může přinést významné vylepšení stavu plochých nohou. Je důležité cvičit pravidelně, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Pokud můžete, choďte venku naboso (po nerovném povrchu) nebo v barefoot botách, případně noste ortopedické vložky do bot.

Co pomáhá na ploché nohy vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články