Už žádné ploché nohy, s těmito cviky se jich zbavíte raz dva

Ploché nohy jsou již poměrně častou záležitostí, která může působit řadu nepříjemností, včetně bolesti nohou. Pomoci vám mohou jednoduché cviky.

chodidla i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ploché nohy jsou stav, při kterém klenba nohy ztrácí svou normální výšku a takzvaně se propadá, což může způsobit nepohodlí a bolest při chůzi a dalších činnostech. Tento stav může mít různé příčiny, včetně genetických faktorů, zranění nebo nadměrného zatížení nohou z důvodu obezity či vysoké fyzické zátěže. Pokud máte ploché nohy, mohou vám od obtíží pomoci i jednoduchá cvičení.

Cviky na ploché nohy

V případě plochých nohou vám mohou přinést úlevu speciální vložky do bot, vhodná obuv (barefoot, kompromisní obuv se širokou špičkou), chůze naboso, jejíž další výhody jsme na JakZdravě již popisovali, nebo vhodné cviky. Odborníci z Healthline doporučují cvičit pravidelně, aby se nožní klenba opět zaktivovala. Vyzkoušejte následují jednoduché cviky:

Zvedání pat

Postavte se na schod tak, aby na schodu byly pouze prsty u nohou a bříška chodidel a paty přesahovaly schod. Pomalu zvedejte paty a stoupněte si na špičky. Vydržte několik sekund, pak se uvolněte a vraťte nohy do výchozí pozice. Držte je však rovně, odolejte nutkání snížit patu pod linii schodu. Začněte s 10 zvednutími v jedné sadě a snažte se propracovat na 3 sady denně.

Kutálení míčku

Tenisový míček jsme již na JakZdravě doporučovali k různým cvičením, například na úlevu od bolesti zad. Můžete jej použít i ke cvičení na ploché nohy. Sedněte si na židli a pod pravou nohu si položte tenisový míček. Záda držte rovně, pravou nohu položte na míček a kutálejte jím pod chodidlem 2 až 3 minuty. Poté míček vložte pod levou nohu a opět jej pomalu chodidlem posouvejte dopředu a dozadu asi 3 minuty.

ploché nohy iZdroj fotografie: Depositphotos
I obyčejný tenisový míček se snadno stane cvičební pomůckou

Cviky s ručníkem

Odborníci z britského webu FeetFeet doporučují také jednoduché cviky s ručníkem:

Protažení 

Tento cvik protahuje Achillovu šlachu a pomáhá zmírnit napětí nebo zánět. Posaďte se na podlahu, nohy natáhněte před sebe. Kolem chodidel si dejte srolovaný ručník a oba jeho konce držte v rukou. Pomalu přitahujte ručník k sobě, záda a kolena držte rovně. Až ucítíte, že se Achillova šlacha natahuje, setrvejte v této pozici třicet sekund. Potom tah na chvíli uvolněte a poté cvik opakujte.

chodidla

Bolí vás záda nebo kolena? Podívejte se na chodidla, problém se nachází tam

Posouvání ručníku

Tento jednoduchý cvik posiluje klenbu nohy. Posaďte se na židli a k nohám si položte ručník. Pouze pomocí prstů začněte ručník posouvat pod chodidlo. Pokračujte, dokud to bude možné (ideálně dokud nevsunete pod chodidlo celý ručník). Začněte jedním opakováním na každou nohu a postupně opakování přidávejte.

Jaké cviky na ploché nohy se osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články