7 bezpečných způsobů, jak si pročistit tlusté střevo a zachovat si mládí. Vsaďte na vitamín C a nezanedbávejte pitný režim

Tlusté střevo je velmi důležité pro imunitní systém, celkové zdraví a dokonce i naši náladu a duševní pohodu. Je proto důležité se o něj správně starat, aby náležitě plnilo svoji funkci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tlusté střevo je dlouhé 5 metrů, ale přestože je tak velké, většina lidí mu nevěnuje příliš pozornosti, dokud se neobjeví nějaký problém. Přírodní očista tlustého střeva může pomoci zlepšit zdraví trávicího traktu. Certifikovaná gastroenterologická asistentka Kelsey Trull radí, jak pečovat o tlusté střevo, vyčistit ho a udržet ho co nejdéle mladé.

Přidejte do svého jídelníčku vitamín C

Vitamín C, který se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny, může podle studie z roku 2015 pomáhat čistit tlusté střevo. Konzumace kapusty, brokolice, jahod a citronových nápojů pro zdraví tlustého střeva dělá zázraky. 

Používejte probiotika

Výzkum naznačuje, že probiotika mohou pomoci při prevenci a případně i léčbě rakoviny tlustého střeva. Tyto prospěšné bakterie zastavují záněty a zlepšují konzistenci stolice, což jsou dvě části zdraví trávicího traktu, které souvisejí s tlustým střevem. Vysoký obsah probiotik je obsažen ve fermentovaných potravinách, jako je řecký jogurt, jablečný ocet, kimči, miso, kombucha a některé druhy sýrů.

Zařaďte do svého jídelníčku více rezistentních škrobů

Rezistentní škrob, který se nachází v rostlinných potravinách, jako jsou brambory, rýže, luštěniny, zelené banány a obiloviny, podporuje zdravé tlusté střevo tím, že zvyšuje střevní mikroflóru. Podle přehledu z roku 2017 snižují rezistentní škroby riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pijte více vody, abyste upravili trávení

Častou příčinou zácpy bývá nízký příjem tekutin, takže pití 1,5 až 2 litrů vody denně může zácpě zabránit. Dalším způsobem, jak zajistit potřebu tekutin, je zařadit do jídelníčku ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, cukety, celer, rajčata, meloun a jahody.

Zvyšte příjem vlákniny

Dbejte na to, abyste jedli dostatek potravin s vysokým obsahem vlákniny. Výzkum spojuje vysoký příjem potravin s vysokým obsahem vlákniny se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva. 

Jídla s vysokým obsahem vlákniny navíc podporují dobré bakterie ve střevech, což pomáhá snižovat střevní záněty a zlepšovat zažívací potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které mohou potěšit vaše tlusté střevo, patří maliny, zelený hrášek, brokolice, čočka, fazole a celozrnné obiloviny.

Vsaďte na bylinné čaje

Bylinné čaje mohou pomoci zdraví zažívacího traktu. Bylinné čaje jsou údajně prospěšné pro čištění tlustého střeva. Podle šetření australských vědců existuje souvislost mezi pitím bylinného čaje a nižším rizikem rakoviny tlustého střeva. Při zácpě mohou pomoci projímavé byliny, jako je psyllium, aloe vera a kořen bahenní slávky, ale před jejich použitím se poraďte se svým lékařem, protože v některých případech mohou způsobit i potíže.

Vyzkoušejte sklenici slané vody

Studie z roku 2010 ukázala, že slaná voda v kombinaci s určitými jógovými pozicemi čistí tlusté střevo. Vyzkoušejte následující postup: každé ráno před snídaní rozmíchejte 2 čajové lžičky mořské/himalájské soli ve sklenici vlažné vody. Rychle směs vypijte a proces zopakujte večer.

Jakým způsobem pečujete o zdraví svých střev vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy