Odpolední šlofík pomáhá snižovat krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Je ovšem důležité dodržet jeho délku

I krátkodobý šlofík během odpoledne vám může pomoci snížit vysoký krevní tlak. Vědci tuto skutečnost potvrdili podle výsledků nové studie.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vysoký krevní tlak je nebezpečný problém, který zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Většina lidí tento problém řeší užíváním předepsaných léků, ovšem ty mohou mít v některých případech podle Dr. Maria Cohut nežádoucí účinky na zdraví těla a některých orgánů. Podle nové studie, kterou se zabývali odborníci ze Všeobecné nemocnice Asklepieion ve městě Voula v Řecku, může být vhodným řešením pro léčbu vysokého krevního tlaku krátkodobý spánek během odpoledne. 

Odpolední spánek a vysoký krevní tlak

Podle nové studie vedené Dr. Manolis Kallistratos je krátkodobý spánek během odpoledne skvělý způsob, jak přirozeně snížit vysoký krevní tlak a získat větší pocit energie a svěžesti. Spolu s kolegy totiž zkoumal účinky zdřímnutí na tento problém na 212 dospělých osobách v průměrném věku 62 let, jejichž systolický krevní tlak byl cca 129,9 mmHg. Ti měli na sobě po celou dobu výzkumu monitor a každý den spali během odpoledních hodin asi 49 minut. 

Výzkumníci během studie zvažovali u každého jedince faktory, jako je věk, pohlaví, užívané léky, fyzická aktivita, kuřácký status, příjem alkoholu, kávy a soli. Z výsledků vyšlo najevo, že u každého jedince došlo ke snížení systolického krevního tlaku v průměru o 5,3 mmHg a stejně tak se ukázalo, že pravidelné odpolední zdřímnutí snižuje potřebu jedince užívat samotné léky na krevní tlak.

Odpolední spánek neovlivňuje noční spánek 

Kromě těchto skvělých výsledků se též potvrdilo, že u subjektů se krevní tlak snížil během nočního spánku. Je tedy zřejmé, že odpolední zdřímnutí nijak neovlivňuje hlavní odpočinek dne. Kallistratos poznamenal, že i pokles krevního tlaku o 2 mmHg může snížit riziko kardiovaskulárních příhod, jako je srdeční infarkt či mozková mrtvice, a to až o 10 procent. Pro srovnání uvedl, že změny životního stylu, jako je snížení příjmu soli nebo alkoholu, snižují krevní tlak o 3 až 5 mmHg a léky na hypertenzi až o 5 až 7 mmHg.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesto tým vědců upozorňuje, že by se lidé neměli spoléhat pouze na výsledky této studie a raději se v případě problémů s vysokým krevním tlakem poradili se svým praktickým lékařem. Zároveň vyzývají ostatní odborníky k dalšímu výzkumu, aby se podobná studie zopakovala a potvrdila stávající informace.  

Nebojte se odpočívat

Na druhou stranu Kallistratos vyzývá všechny pacienty, aby se nebáli dopřát si v případě celodenní únavy během odpoledne chvíli odpočinku. Jelikož dle výsledků tento návyk nijak neovlivňuje hlavní spánek dne a přináší prokazatelné zdravotní přínosy, nemusíte se jej obávat. Samozřejmě by však tento odpočinek neměl přesáhnout 45 až 60 minut. 

Jak často si dopřáváte odpolední odpočinek vy? 

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články