Může se zdát, že na čisté vodě se nemá co zkazit. Opak je pravdou. Čím déle necháte vodu stát jen tak v místnosti, hrozí, že se pro vás stane nebezpečnou tekutinou.
Voda na noční stolek nepatří. Ne proto, že byste si ji mohli zvrhnout do postele, ale proto, aby vás nenapadlo ji pít. Jistě vás nikdy nenapadlo, co všechno se s vodou během noci děje. Když ji připravíte večer a ráno ji vypijete, můžete si zadělat na velmi nepříjemný problém.
I čistá voda se kazí
V pitné vodě nejsou cukry ani bílkoviny, které by podléhaly kažení a rozkladu. Přesto jste si už jistě všimli, že odstátá voda chutná jinak (mdle a nedobře) než čerstvě natočená voda. Mohou za to částečky prachu a bakterie, které poletují vzduchem. Voda na vzduchu absorbuje oxid uhličitý a přeměňuje ho na kyselinu uhličitou. Tím voda změní své chemické složení, změní své pH, a to se odrazí na její chuti.
Není to jenom o chuti
Voda, která celou noc stála, nechutná nic moc. Nelze říci, že by byla přímo nebezpečná, ale obsahuje prach a bakterie, které mohou potenciálně způsobit trávicí obtíže. Čím déle voda stojí, tím je riziko, že se v ní bakterie rozmnoží, větší. Pokud se jedná o slazené vody, můžete si zadělat i na stav podobný otravě jídlem.
Ráno pijte vodu, ale čerstvou
Pro zdravý start do nového dne se doporučuje vypít sklenici čerstvé vody. Nejlepší je dochutit si ji citrónem. To vám pomůže nastartovat trávení, probudit se a začít den s novou energií. Proto nebuďte líní a ráno vyskočte z postele ke kohoutku pro čerstvou vodu.
Noční popíjení odbourejte
Pokud si dáváte vodu na noční stolek proto, abyste v noci upíjeli, když se vzbudíte, raději tento zlozvyk rovnou zrušte. V noci tělo pít nepotřebuje, tekutiny doplníte po noci ráno. Noční pití akorát ruší kvalitní spánek a vy se budíte na noční záchodové toulky.
Nejdůležitější je doplnit tekutiny ráno. Víte, jaké další zdravotní výhody má vypití sklenice čisté vody po probuzení?