7 nejlepších olejů, díky kterým si zachováte mládí a krásu v každém věku

Stárnutí pokožky se projevuje ztrátou pružnosti a vznikem vrásek. Tyto projevy lze potlačit pomocí přírodních složek, které se vyskytují v některých olejích.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stárnutí je jedním z nevyhnutelných životních procesů, kterému čelí každý. S přibývajícím věkem dochází k mnoha změnám. Pokožka začíná ztrácet pružnost a začnou se tvořit vrásky, zejména v oblasti kolem úst, očí a čela. Na trhu je k dispozici mnoho komerčních produktů, které tvrdí, že pomáhají vrásky redukovat, ale jak vysvětluje odbornice na celostní péči Debra Rose Wilson, Ph.D, v mnoha případech je vhodnější sáhnout spíše po přírodních organických produktech.

Oleje proti stárnutí pleti

Některé jedlé a esenciální oleje pomáhají zmírnit vrásky a tmavé skvrny na obličeji. Jiné posilují kolagen nebo vyrovnávají tón pleti. Další snižují záněty či podporují výměnu kožních buněk a celkově chrání pleť před toxickým poškozením. Toto je 7 nejlepších olejů, které vám pomohou zachovat pružnou a krásnou pleť.

1. Kokosový olej 

Kokosový olej zabraňuje vzniku příznaků souvisejících s věkem, jako jsou tmavé skvrny a vrásky, a také pomůže chránit pokožku před sluncem. Kokosový olej pomáhá posílit imunitu a výrazně zlepšit pohodu. Mimochodem, pokud aplikujete kokosový olej na pokožku po sprše, můžete ji udržet hydratovanou déle.

iZdroj fotografie: Pixabay

2. Olivový olej

Olivový olej je ideální pro obnovu pokožky, stejně jako pro zachování její pružnosti. Obsahuje nenasycené tuky, minerály a vitamíny, takže jeho použití chrání před poškozením volnými radikály. Olivový olej nanášejte na pokožku mírně zahřátý. Jemná masáž teplým olivovým olejem má navíc dobré účinky na krevní oběh.

3. Mandlový olej 

Mandlový olej zjemňuje vrásky a zpomaluje výskyt příznaků stárnutí. Pravidelně aplikujte několik kapek tohoto oleje na tmavé kruhy pod očima či stařecké skvrny a zabarvení pokožky se po několika týdnech sníží. Tento olej je také velmi vhodný na suchou a popraskanou kůži, má výrazné regenerační schopnosti a poskytuje také přirozenou ochranu proti slunečnímu záření.

4. Levandulový esenciální olej 

Levandulový esenciální olej má silné regenerační vlastnosti. Proto se často používá k boji proti psoriáze a kožním lézím. Smíchejte 5-6 kapek levandulového esenciálního oleje a lžíci gelu z aloe vera. Aplikujte směs na kůži, jemnými krouživými pohyby vetřete do pokožky a po 10 minutách opláchněte studenou vodou.

iZdroj fotografie: Pexels

5. Citronový esenciální olej

Tento silný antioxidant má vysoký obsah vitamínu C. Často se vyskytuje ve volně prodejných přípravcích proti stárnutí. Podle studie z roku 2017citronový esenciální olej antioxidační i antimikrobiální vlastnosti. Dbejte však na to, abyste po aplikaci citronu nebo jiných citrusových éterických olejů nevystavovali pokožku slunci.

6. Esenciální olej ze santalového dřeva

Olej ze santalového dřeva je již dlouho známý svými protizánětlivými účinky a používá se při kožních onemocněních. Jako esenciální olej má santalové dřevo také hydratační vlastnosti díky přirozeně se vyskytujícím zvláčňujícím látkám, které pomáhají udržovat vlhkost v pokožce. Díky tomu, že působí jako plnidlo, také snižuje výskyt vrásek. Stahující účinky santalového dřeva mohou navíc podpořit výměnu kožních buněk, což pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a bez odumřelých kožních buněk.

7. Olej s vitamínem E

Z výživového hlediska je vitamín E silný antioxidant. Může dokonce pomáhat snižovat hladinu cholesterolu. Jako esenciální olej může vitamin E také lokálně pomoci obnovit vaši pokožku. Olej s vitamínem E nejen pomáhá vyrovnávat tón pleti, ale může také bojovat proti volným radikálům, které mohou vést k rakovině kůže. Pokud jde o nosný olej, vitamín E má potenciál posílit omlazující účinky éterických olejů.

Které oleje se nejvíce osvědčily vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články