Honí vás stále mlsná? Zbavte se zlozvyku fintami, které doporučují samotní lékaři a výživoví poradci

Nadváha a obezita trápí hodně obyvatel nejen v České republice. Obě stojí za vznikem závažných onemocnění. Je tedy v zájmu člověka hmotnost udržovat v optimální míře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina lidí s nadváhou a obezitou má velkou chuť na jídlo. Jíst by mohli prakticky pořád. Je to ale začarovaný kruh, ze kterého není jiného úniku, než chuť trochu omezit, aby se člověk mohl přebytečných kilogramů zbavit. Není to hned, ale za zkoušku to určitě stojí. Lékařka Ann O´Shea Scheimann, MD se zabývá obezitou, gastroenterologií a zánětlivým onemocněním střev.

Co způsobuje chuť k jídlu

Příčinou neustálého hladu může být nízká hladina cukru v krvi i nedostatek spánku. Pokud člověk spánek zanedbává, objeví se výkyvy nálad i tloustnutí. Chuť na jídlo zvyšuje i stres. Určitě jste už slyšeli o zajídání starostí jídlem. Někdy se o hladu říká, že je převlečená žízeň. Znamená to, že když chybí organismu voda, může se to projevit zvýšenou chutí na jídlo a pocitem hladu.

Jezte více bílkovin a vlákniny

O bílkovinách se ví, že lépe sytí, tudíž snižují chuť k jídlu. Po zeleninovém jídle přijde hlad dříve, než když si dáte libové drůbeží maso. Ideální je jíst asi 0,8 až 1,2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Sytivá je také vláknina, protože zpomaluje vyprazdňování žaludku a zvyšuje uvolňování hormonu sytosti leptinu.

Pijte vodu před jídlem a kávu bez kofeinu

Když půl hodiny před jídlem vypijete 350 až 500 ml vody, sníží to vaši chuť k jídlu. Je dobré to vědět, pokud se snažíte zhubnout. Máte pak šanci, že na oběd sníte menší porci. Chuť na jídlo omezuje i káva bez kofeinu, přičemž kofein nijak pocit hladu neovlivňuje.

iZdroj fotografie: Pixabay
Chuť na jídlo lze potlačit

Používejte pikantní koření a zázvor

Kapsaicin v pálivých paprikách dokáže potlačit chuť k jídlu i proto, že zvyšuje výdaje na energii a zvyšuje oxidaci tuků. Tím pomáhá snižovat hmotnost. Je proto vhodné si dopřát ostřejší a kořeněné pokrmy. Je zajímavé, že horký nápoj se zázvorem způsobuje snížení pocitu hladu a lépe sytí.

Servírujte jídlo na menší talířky

Na velký plytký talíř se vejde hodně jídla. Když si ale oběd dáte na menší talířek, sníte pokrmu mnohem méně. Vizuálně budou menší talíře působit jako plnější s více jídlem, i když ho na nich nebude tolik jako na velkých. Je to tedy jedna z možností, jak omezit konzumaci potravy.

Jakým způsobem se snažíte zbavit přebytečných kilogramů?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články