Jak si prodloužit život až o 4 roky: Ať se stane cokoli, klíčové je vnitřní nastavení

Kdo se chce dožít vysokého věku, žije zdravě. To je ale k ničemu, pokud se u toho mračí na celý svět. To, jak přistupujete k sobě a dění okolo vás, totiž zasahuje do vašeho zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Život není peříčko, ale záleží na vás, jak se k němu postavíte. Všechno totiž začíná a končí ve vaší hlavě. Řeč je o vašem pohledu na svět. Jste pesimista, optimista nebo realista? Pokud vidíte sklenici poloplnou, pak vás čeká dlouhý život. Tým vědců z Harvard Chan School, který vedl Hayami Koga, přišel se studií, podle které vám optimistický přístup k životu a jeho nástrahám zajistí až čtyři roky navíc. To je docela dobrý důvod se nad sebou zamyslet, co říkáte?

Co odhalil výzkum?

První studie došla k závěru, že stresory oslabují imunitní systém. Obdobný vliv má i pesimismus a výzkumy dokazují, že stárnutí se urychluje kvůli oslabené imunitě. Pokud na druhou stranu vah vložíte zdravý životní styl, můžete váhy malinko srovnat. Potíž je ale v tom, že stresové situace nemáte ve většině případů pod kontrolou. A to změnit nelze. Změnit lze pouze to, jaký postoj k nim zaujmete.

Druhá studie sledovala po čtvrt století 150 000 lidí, aby dokázala určit, jak optimismus ovlivňuje kvalitu života. Výsledek? Optimistický přístup k životu přidal lidem 4 roky života. Nejedná se o předstíraný optimismus. Jde o pohled na život, kdy si člověk váží toho, co má, než aby si stěžoval na to, co nemá. I optimisté mají trápení, ale dovolí si tu bolest zažít, čelit problémům a později situaci dokonce vyhodnotit jako přínosnou.

Začněte motivačními technikami

Do třetice všeho dobrého vám představujeme třetí studii. V té se zkoumaly účinky tří různých motivačních technik. Ukázalo se, že když si budete v hlavě vyrábět pozitivní myšlenky, zvýšíte svou efektivitu a dosáhnete cílů snadněji. Nejefektivnější je samomluva, hned těsně za ní zůstává technika vizualizace, kterou používají také vrcholoví sportovci, a na třetím místě skončilo plánování pozitivní akce. Podle výzkumu byste měli upínat pozornost ke konečnému výsledku nebo procesu, než si opakovat důvody, proč to nejde.

iZdroj fotografie: Freepik

Co znamená být optimista

Při slově optimista vás jistě napadne někdo, kdo se celý den usmívá jako sluníčko a dívá se na svět přes růžové brýle. Ve skutečnosti to není tak jednoduché. I optimisté mají své špatné dny. Rozdíl je ale v tom, jak se s nimi vypořádají. Opravdový optimista dokáže své negativní pocity prožít, postavit se problémům a následně, když se na ně zadívá s odstupem, si uvědomit, co ze situace vytěžil pozitivního. A to je celé tajemství pozitivního přístupu a delšího života.

Jak přistupujete k životu a problémům vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články