Analýza edému nohou: Co způsobuje otoky chodidel, kotníků a nohou u žen a jak se jich co nejrychleji zbavit

Otoky nohou se mohou objevit z mnoha rozličných příčin, od těch banálních, jako je horko či špatná obuv, po závažné zdravotní komplikace vyžadující lékařskou pomoc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chodidla, kotníky a nohy jsou častými místy otoků, protože gravitace působí na tekutiny v lidském těle. Zadržování tekutin vlivem gravitace však není jedinou příčinou otoku kotníku nebo nohy. Lékařka se specializací na interní a sportovní medicínu Angela M. Bell, MD, FACP vysvětluje, že zadržování tekutin a otoky nohou mohou být způsobeny také zraněním a následným zánětem.

Co způsobuje otoky nohou

K otokům může dojít jak z banálních důvodů, například z horka, tak z důvodu závažných zdravotních komplikací, například preeklampsie u těhotných žen či problémů s ledvinami. Otoky nohou se často objevují či zhoršují na konci dne. Nohy jsou těžké a někdy je otok i dosti bolestivý. Mezi běžné příčiny patří následující: 

Životní styl

Pokud je otok způsoben problémy životního stylu, lze je snadno léčit. Musíte jen změnit některé návyky. Pokud je v těle příliš mnoho tekutiny, cévy ji nedokážou zadržet, a tak se přenáší do prostoru mezi buňkami. Proto byste neměli pít příliš mnoho vody.

Otok může způsobit i sezení se zkříženými končetinami. Pokud jedna končetina leží na druhé, může dojít k omezení krevního oběhu. Tím dochází k tlaku na žíly a k otokům. Pokud sedíte příliš dlouho na nízkém, ale měkkém sedadle, pohovce nebo pufu, může dojít ke skřípnutí žil a zpomalení průtoku krve v dolních končetinách. To má za následek otok. Může být také způsoben namáhavým a dlouhým cvičením, jako je běh, chůze, jóga se strečinkem, a dokonce i cvičení s váhou atd.

Boty

Další častou příčinou otoků může být obuv. Postiženy jsou zejména příslušnice něžného pohlaví, které chodí nejraději na vysokých podpatcích. Faktem je, že v těchto botách zaujímá noha zcela nepřirozenou polohu a veškerá opora se přenáší na přední část. Prsty se začnou opírat o špičku boty a krevní oběh se v této části nohy zhoršuje.

Podobný problém mohou způsobit i balerínky a jiné boty s plochou podrážkou. Obuv s plochou podrážkou může dokonce způsobit ploché nohy. Výsledkem všech výše uvedených faktorů je otok. Příliš úzká obuv, v níž jsou prsty na nohou v nepřirozené poloze, může situaci ještě zhoršit. Proto je důležité si boty před nákupem vyzkoušet, abyste se ujistili, že se vám budou pohodlně nosit a že vás nebudou tlačit do prstů.

iZdroj fotografie: Freepik

Narušení metabolismu

Otok může vzniknout ze dvou důvodů – v důsledku přibývání na váze a těhotenství. To způsobuje obrovský tlak na dolní končetiny a dochází k otokům. Pokud je váš metabolismus narušen, přibírání na váze se nevyhnete. Proto je tak důležité hlídat si stravu a jíst potraviny, které jej urychlují.

Ženy se během těhotenství často setkávají s otoky nohou. Dochází k hormonálním změnám a zvyšuje se tlak na nohy. Kromě toho mohou být otoky známkou pozdní toxémie – gestózy. V takovém případě je nesmírně důležité co nejdříve navštívit lékaře.

Zranění

Při poranění často dochází k otoku v okolí postižené oblasti. To platí zejména pro zlomeninu. Kůže může dokonce zmodrat. Pokud se jedná o velkou modřinu, je možné zaznamenat podobný průběh. Výsledkem jsou potíže s normálním pohybem. Otok se může objevit také u omrzlin a těžkých popálenin.

Patologie

Kromě výše uvedených příčin může být příčina otoku patologická. Tento příznak je charakteristický pro mnoho závažných onemocnění. Nejdříve se poraďte se svým lékařem a nechte si udělat všechna potřebná vyšetření. Mezi příčiny otoků mohou patřit problémy s ledvinami, tromboflebitida, diabetes mellitus, lymfostáza a alergické reakce. Ve většině případů problém signalizuje počátek onemocnění, jako jsou křečové žíly. Čím dříve se onemocnění začne léčit, tím lépe.

Jak zmírnit otoky nohou doma

V mnoha případech můžete oteklé chodidlo, kotník nebo nohu léčit doma. Domácí léčba závisí na příčině. Pokud je váš otok důsledkem nahromadění tekutiny, mohou vám následující domácí tipy pomoci otok zmírnit:

  • Snižte příjem soli
  • Lehněte si tak, abyste měli chodidla a nohy výše než srdce
  • Praktikujte polohu s nohama nahoře opřenýma o stěnu
  • Noste kompresní punčochy
  • Užívejte diuretika

Pokud otok nepolevuje nebo se zhorší, vyhledejte lékaře.

Jaké máte tipy na zmírnění otoků nohou?


Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr