Peroxid vodíku se k čištění ran používá už několik generací. Odborníci ale tvrdí, že mýdlo je účinnější

Peroxid vodíku nemusí být tak účinný, jak si většina lidí myslí. Odborníci prozradili, jak působí na lidské tělo a který prostředek by jej mohl úspěšně nahradit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina poranění kůže jsou drobné ranky, které lze vyléčit svépomocí. Podle Cynthia Cobb však i v takovém případě stojí za to řídit se lékařskými poznatky, které vás dokáží ochránit před možnými komplikacemi. Mnoho lidí si proto doposud zakládalo na peroxidu vodíku a jeho skvělých dezinfekčních účincích. V současné době však lékaři potvrzují, že existují mnohem lepší prostředky do domácnosti, které vám dokáží pomoci – to, čím byste měli poranění omývat, máte téměř vždy u sebe. 

Peroxid vodíku a jeho účinky na lidské tělo 

Peroxid vodíku je levný, snadno dostupný a oblíbený prostředek, který se již po generace používá k dekontaminaci ran. Jak se však v poslední době ukazuje, jeho účinnost není zrovna taková, jak by si většina lidí představovala – omývání ran tímto prostředkem totiž může bránit hojení, a navíc není natolik silný, aby zabránil rozvoji infekce. Většina odborníků se proto rozhodla sdílet s veřejností mnohem lepší prostředky, které byste měli použít po poranění (pokud se jedná o rány vyžadující lékařské ošetření, neměli byste je omývat vůbec).

Podle současných lékařských poznatků by se peroxid vodíku neměl používat k výplachům běžných ran, protože tento prostředek brání hojení. Peroxid vodíku poškozuje nejen bakterie, ale ničí také buňky zapojené do imunitní reakce, normální kožní buňky a zpomaluje obnovu cév po poškození tkáně. Kromě toho také kolují informace, že tento prostředek má špatné antimikrobiální vlastnosti a neposkytuje dostatečnou ochranu před infekcí – totéž platí pro látky, jako je líh a jód, které byste měli používat pouze k mytí neporušené pokožky. 

Čím rány zavlažovat?

Malé, čerstvé rány je nejlepší omývat pomocí mýdla (nejlépe zcela přírodního) pod tekoucí vodou. Odborníci pak také doporučují k výplachu fyziologický roztok, který se používá například k inhalaci nebo výplachu nosu. Ačkoliv se může zdát, že omytí rány vodou z vodovodu namísto dezinfekčních prostředků nebo fyziologického roztoku zvyšuje riziko infekce, opak je pravdou – tekoucí voda má ve skutečnosti určitou výhodu, a to především to, že ji máte vždy po ruce. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je také dobré si uvědomit, že pokud nemůžete ránu očistit od nečistot svépomocí, měli byste raději zajít do ordinace nebo ke svému praktickému lékaři. Ten použijte specializované nástroje, aby pod kůží nezůstaly trvalé stopy a nedošlo k rozvoji infekce. Po vyčištění rány je pak vhodné použít dezinfekci. Mezi doporučené prostředky na rány patří zejména octenisept, octenilin, maxiseptikum a octaseptal. Ty lze použít jak na ránu, tak na kůži v jejím okolí. 

Ošetřování velkých ran 

Pokud je krvácení z rány příliš intenzivní, měli byste se jej snažit co nejdříve zastavit. Toho lze dosáhnout tak, že ránu přitlačíte obvazem (například z tuctu sterilních gázových polštářků, a poté ji převážete obvazem). Postižené místo byste také neměli navlhčovat, dezinfikovat a už vůbec byste se jej neměli dotýkat. Nechte to raději na odborníkovi, který provede správné kroky k tomu, abyste byli co nejdříve v pořádku a nedošlo k žádným komplikacím. Jakmile bude hotov s ošetřením, řiďte se jeho pokyny, které vám pomohou brzy se zotavit. 

Jak léčíte rány na svém těle vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články