Pokud pijete tuto vodu po probuzení, měli byste toho nechat: Zde je důležitý důvod, proč to nedělat

Ranní konzumace vody ve špatném stavu může mít negativní dopady na vaše zdraví. Pokud se s tímto návykem ztotožňujete i vy, raději co nejdříve přestaňte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Voda je důležitou součástí lidského života a každý by měl dbát na její dostatečný příjem, zejména po ránu. Pokud totiž svému organismu nedopřejete dostatek vody, může se to závažně odrazit na vašem zdraví. V poslední době také vyšlo najevo, že není vhodné pít po ránu vodu, která byla přes celou noc ponechána ve sklenici. V takovém případě je totiž možné, že se v tekutině nahromadilo mnoho bakterií a částic prachu, které mohou mít negativní vliv na vaše tělo. 

Pití vody, která byla vystavena vzduchu 

Protože si většina lidí uvědomuje, že je důležité zůstat hydratovaný po celý den, často si večer na svůj noční stolek pokládají sklenici vody pro případ, že by je v noci popadla žízeň (nebo aby se mohli co nejdříve po probuzení napít). Pokud tento návyk dodržujete i vy, měli byste brát na vědomí, že to s sebou nese určitá rizika – sklenice je totiž velmi snadným cílem pro prachové částice ze vzduchu nebo bakterie. Kromě toho voda vystavená působení vzduchu také absorbuje oxid uhličitý, jehož malá část se přeměňuje na kyselinu uhličitou. 

Jinými slovy lze tedy říci, že voda vystavená působení vzduchu mění své chemické složení, a tím také svou kyselost. Tyto změny vedou následně ke změně chuťových vlastností vody, ale nijak zvláště ji nepoškozují. Nemusíte se proto obávat, že byste se vystavovali přílišnému nebezpečí, ovšem pokud si po ránu pravidelně dopřejete sklenici vody, raději se ujistěte, že je vždy čerstvá. Nejenže tím snížíte riziko potenciálních nepříjemností, ale také bude chutnat mnohem lépe. 

Přínosy pravidelné konzumace vody 

Obecně je také důležité dbát na pravidelný příjem vody, který je nezbytný pro lidské zdraví a ochrání vás před dehydratací. Kromě toho je dostatek tekutin spojován s řadou dalších benefitů pro tělo a organismus, jako je například:

  • Hydratace: pití dostatečného množství vody udržuje tělo hydratované. Správná hydratace je důležitá pro řadu tělesných funkcí včetně transportu živin, udržování normální tělesné teploty a zachování energie.
  • Zdravá kůže: dostatečná hydratace pomáhá udržovat kůži hydratovanou a zdravou, přičemž podporuje její pružnost.
  • Podpora trávení: voda je nezbytná pro správné trávení a pohyb potravy střevem. Její dostatečný příjem navíc pomáhá snižovat riziko zácpy a podporuje pravidelnou stolici.
  • Detoxikace: voda je klíčová pro detoxikaci těla a eliminaci odpadních látek a toxinů. Její pravidelná konzumace navíc podporuje činnost ledvin, které jsou hlavním orgánem odpovědným za odstraňování toxických látek z těla.
  • Zlepšení fyzické výkonnosti: při pravidelném pití vody tělo udržuje optimální hydrataci, což může pozitivně ovlivnit fyzickou výkonnost a vytrvalost během cvičení.
  • Kontrola hmotnosti: tento návyk také pomáhá kontrolovat hladinu chuti k jídlu a snižovat příjem kalorií, což může být prospěšné při snaze o hubnutí.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Doporučené denní množství vody se liší podle pohlaví, věku, fyzické aktivity a klimatických podmínek, ale obecně se doporučuje pít alespoň 8 sklenic (cca 2 litry) denně. Pamatujte však, že individuální potřeby mohou být odlišné – je důležité vždy poslouchat vlastní tělo. 

Jak často pijete vodu vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články