Pokud vás trápí nespavost, poradíme vím, jak zkvalitnit váš spánek

Zdravý a dostatečný spánek je jedním z klíčových faktorů k zachování fyzického i duševního zdraví. V dnešní uspěchané době však mnoho lidí spánek šidí a na jeho úkor si prodlužují produktivní denní čas.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Toto se však může v dlouhodobém horizontu obrátit proti nim a může to být kontraproduktivní.

Pokud si však přínosů spánku jste vědomi, ale máte z nejrůznějších důvodů problém s usnutím nebo se průběžně nebo příliš časně budíte, máme pro vás několik tipů, jak tuto situaci zlepšit.

iZdroj obrázku: Pixabay
Kvalita a teplota vzduchu je pro zdravý spánek velice důležitá

Co dělat a nedělat před spaním

Kvalita a teplota vzduchu je pro zdravý spánek velice důležitá. Před spaním byste měli místnost, v níž budete spát, dobře vyvětrat a pokud je to možné, zajistit i pro dobu spánku cirkulaci vzduchu například pomocí mikrovětrání.

Pozornost byste také měli věnovat vytvoření dostatečného přítmí, které spánek stimuluje. Zatáhněte tedy podle možnosti rolety, žaluzie nebo závěsy, abyste co nejvíce eliminovali rušivá světla z okolí.

Odborníci rovněž doporučují alespoň hodinu před ulehnutím klidový režim, což znamená, že nebudete

  • poslouchat tvrdou nebo hlasitou hudbu
  • řešit nějaký závažný problém, nebo
  • sledovat hororový film nebo například dokument na znepokojivé téma.

Pozor na jídlo a pití

Pokud se chcete opravdu dobře a nerušeně vyspat, doporučuje se vynechat ve druhé polovině dne těžká jídla, zejména tučná a smažená. Pokud večeříte, myslete také na velikost porce, protože pokud sníte příliš jídla najednou, bude mít váš trávicí systém mnoho práce s jeho zpracováním a snadnému usnutí to rozhodně nepomůže.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Odborníci rovněž doporučují alespoň hodinu před ulehnutím klidový režim

Před spaním byste rovněž neměli konzumovat alkohol. Pokud jde o pitný režim jako takový, měl by být rozvržen v průběhu celého dne, ale k večeru už byste měli přijmout menší množství tekutin.

Pozor si dávejte také na kávu. Obsahuje posilující kofein, jehož účinky oceníte během náročného dne, ale již méně před spaním. Aby vám konzumace kofeinu nebránila v usnutí, posuňte pití posledního šálku kávy na dobu několika hodin před plánovaným usnutím.

Další rady

Zamyslete se nad stářím a kvalitou vaší postele a matrace, protože ty mohou také stát za vašimi problémy se spánkem.

Pokud vás trápí chronický problém s usnutím, můžete tělo uvolnit horkou koupelí, kterou si přes spaním dopřejete. Do koupele si můžete pro silnější účinek přidat pár kapek esenciálního oleje nebo uklidňující heřmánek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články