Všude ve volné přírodě je ho dostatek, přitom je přehlížený. Ale jeho účinky jsou fantastické. Řeč je o řebříčku obecném, který uleví nejen od ženských potíží.
Jedná se o rostlinu, se kterou se setkává téměř každý. Roste volně a téměř všude. Poznáte ji díky bílému květu. Její latinské jméno se odvolává na bájného hrdinu Achilla. Legenda praví, že po něm byla rostlina pojmenována, jelikož pomocí ní ošetřoval krvavé rány během trojské války. Její latinský název je Achillea millefolium, český název zní řebříček obecný. Je skvělý v pomoci při ženských problémech, ať už se jedná o nepravidelnou či bolestivou menstruaci. Uleví i při zánětu nervů na končetinách a také čistí a posiluje krev a trávicí orgány, zejména játra a ledviny.
Řebříček obecný
Řebříček obecný je planě rostoucí rostlina, kterou nejčastěji potkáte na polích, loukách či podél silnic. Je typická bílými květy, které je možné vidět od června do srpna. K nejčastějšímu využití se sbírají květy, případně listy, které lze sklízet až do podzimu. Obsahuje silici, flavonoidy, vitamín K a další. Silice se získává destilací za použití vodní páry a obsahuje složky jako pinen, kafr či limonen.
Řebříček jako lék na ženské problémy
Někteří lidé tvrdí, že by si ženy ulevily od mnoha těžkostí, kdyby občas sáhly po řebříčku. Zejména u mladých děvčat se objevují problémy s nepravidelnou menstruací. Starší ženy zase dokáže potrápit období přechodu. A všechny ženy mezi tím se mohou potýkat s menstruačními bolestmi či křečemi. Pro všechny tyto potíže je řebříček jako dělaný, stačí si alespoň občas vypít šálek čaje z této rostliny. Udává se, že řebříček pomůže s výtoky z pochvy, s poklesem libida i rakovinou dělohy.
Posílí a vyčistí trávicí orgány i krev
Řebříček nemá pouze jednostranné pozitivní účinky na zdraví. Je užitečný i při čištění krve i trávicích orgánů. Nejvíce pomůže při léčbě jater, sleziny, slinivky a ledvin. Normalizuje funkci ledvin, pomáhá odstraňovat nechutenství, plynatost i nadýmání. Stejně tak je účinný při poruchách jater či zánětech trávicího traktu. Dokáže podpořit činnost žaludečních žláz a pomocí toho udržuje pravidelnou stolici.
Způsoby užívání řebříčku
Asi nejčastějším způsobem užívání řebříčku je příprava čaje. Čaj je možné připravit z květů, ale i dalších nadzemních částí. Nařezané květiny lze svázat a usušit v průvanu či v sušičce při teplotě 35 až 50 °C. Následně zalijte jednu vrchovatou lžičku čtvrt litrem vody, spařte a krátce vylouhujte. Je možné také připravit si tinkturu. Stačí láhev naplnit květy a zalít pálenkou nebo lihem a nechat stát 14 dní na slunci. Další možností je příprava sedací koupele či masti.