Jak se potlačované negativní emoce projevují v našem těle aneb Možná příčina migrény i bolesti zad

To, že potlačované emoce mohou způsobit psychické obtíže či fyzické onemocnění, je již známý fakt. Korejským vědcům se však podařilo spojit konkrétní obtíže s určitými emocemi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řekli jste si někdy, že se vám sevřelo srdce lítostí, z nervozity jste měli motýly v břiše nebo vám šel strachy mráz po zádech? Možná vás to překvapí, ale tato klišé jsou pravdivější, než si myslíte. Jak vyplynulo z nedávného korejského výzkumu, emoce se skutečně fyzicky projevují. Jeden z autorů výzkumu, Ye-Seul Lee, dodává, že je to vždy ve spojení s konkrétními orgány. A nutno podotknout, že tento výzkum není ojedinělý.

Fyzické příznaky emocí

Stejně jako úzkost a deprese mohou způsobovat fyzické příznaky, můžete i emoce pociťovat v jedné nebo více částech těla. Nesprávně zpracované negativní emoce mohou nejen zničit vaše vztahy s blízkými, ale také přerůst v psychosomatická onemocnění. Pokud jste neustále v napětí, vašemu zdraví to neprospěje. Emoce uvíznou v těle, a pokud se s nimi nevypořádáte, začnou se projevovat fyzicky. Z korejského výzkumu vyplynulo následující:

Odpor/zášť

Jedná se o jednu z nejčastějších negativních emocí. Nejčastěji se zášť projevuje bolestí zad. Svalové sevření, ztuhlost a nepohodlí se dostavují jako důsledek odporu, který ve vás žije. Spodní část zad přebírá všechny emoce spojené s povinnostmi, přepracovaností a nelibostí. Možná vás v této souvislosti napadne rčení, že „toho má na svých bedrech dost“. Pokud vás tedy začne bolet spodní část zad, zamyslete se, zda toho nemáte naloženo až příliš.

iZdroj fotografie: Pixabay

Emoce mají obrovský potenciál. Bolesti se v tomto případě můžete zbavit pomocí emancipace pocitů: neskrývat emoce, nehasit negativitu, ale nasměrovat je tvůrčím směrem. Teprve pak nastane harmonie.

Strach

Od pradávna bylo lidským reflexem při strachu stáhnout krk a ramena. Totéž se děje i v moderním světě, ale často si toho ani nevšimnete. Například při vážném rozhovoru s přísným šéfem. Kritizovaná osoba přetěžuje oblast krku a ramen, což způsobuje bloky a sevření. Nejhorší je, že se zablokuje cirkulace energie a člověk pak trpí migrénou. V tomto případě může být výborným řešením problému masáž této oblasti a pomoc odborníka. 

Hněv

Agrese, hněv, vztek, to všechno jsou velmi silné a destruktivní pocity. Hněv se projevuje hlavně bolestí nohou. Pokud se objeví bolesti nohou, vždy to znamená, že nemůžete dále bojovat. Jako by vám skrze bolest nohou tělo říkalo, abyste si sedli, odpočívali, relaxovali a nepouštěli se do žádných agresivních akcí. Pokud vás bolí nohy z hněvu, najděte jeho příčinu, rozeberte ji a zjistěte, proč vás daná situace či osoba tak moc rozčilují. Uvědomte si důsledky této emoce a pracujte s ní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Utrpení

Utrpení se projevuje onemocněním plic. Jsou namáhány a slábnou. Pokud jsou plíce oslabeny, jsou náchylnější k infekcím. Každá emoce je zodpovědná za určitý orgán v našem těle. Předpokládá se, že smutek a utrpení jsou lokalizovány právě v plicích. Tento problém lze rozpoznat podle pocitu napětí na hrudi. Jedná se o naléhavé pocity, které je třeba řešit. K tomu vám pomůže pravidelné provádění dechového cvičení, hluboký nádech a pomalý výdech.

Proč byste měli řešit své emoce?

S emocemi je to tak, že je musíte prožívat, nelze je zpracovat myšlenkami. Propojení mysli a těla je nedílnou součástí vaší celkové pohody. Ignorování, pohřbívání nebo blokování emocí může ve skutečnosti přispívat k většímu počtu onemocnění. Pokud je například vaše propojení mysli a těla slabé, můžete zanedbávat své emocionální a/nebo fyzické zdraví.

Nebo se můžete za své emoce stydět. Mnoho negativních emocí je totiž stále démonizováno a někteří lidé se mohou bát emoce jako hněv, strach či smutek projevit. Pokud tedy nemůžete emoci projevit v momentě jejího vzniku, počkejte až budete v bezpečném prostředí, například sami doma, a dovolte si emoci naplno prožít. Potřebujete-li do něčeho praštit, vybijte si zlost třeba na polštáři, chcete-li plakat, vyplačte se, udělejte cokoli, co je potřeba, abyste ze sebe emoce dostali a ty se tak neměly možnost hromadit v těle a způsobit vám později fyzické obtíže.

Jaké jsou vaše zkušenosti s potlačováním emocí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články