Játra jako nová: Těchto 7 potravin je pročistí, posílí a dlouhodobě udrží v dobré kondici

Udržení jater v dobré kondici je zásadní pro zachování zdraví celého těla. Zde se můžete seznámit s potravinami, kterými posílíte jejich funkci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Játra jsou velmi výkonný orgán, který pro naše tělo plní řadu důležitých úkolů, a to od produkce bílkovin, cholesterolu a žluči, až po ukládání vitaminů, minerálů a dokonce i sacharidů. Kromě toho však také z těla odbourávají nebezpečné toxiny, jako je alkohol, léky nebo jiné složky narušující správný chod organismu. Jak ovšem říká odbornice Kim Chin, i vaše játra potřebují pravidelně podporovat, aby si zachovala svou sílu. Níže se můžete seznámit se 7 potravinami, které jsou dobré pro vaše játra. 

1)    Pravidelná konzumace kvalitní kávy 

Káva je jedním z nejlepších nápojů, které můžete pít pro podporu zdraví jater. Chrání je před onemocněními, snižuje riziko vzniku cirhózy (trvalého poškození jater), běžného typu rakoviny jater a má pozitivní účinky na jaterní záněty. Jako ideální se pro získání těchto benefitů osvědčily tři šálky kvalitní kávy denně (např. překapávané). 

2)    Grapefruit a jeho antioxidanty

Grapefruit obsahuje antioxidanty, které přirozeně chrání játra – mezi dva zásadní patří naringenin a naringin. Pomocí nich dokáže grep snižovat riziko zánětu jater, chrání játra před onemocněními, omezuje rozvoj jaterní fibrózy (stav, při kterém se v játrech hromadí nadměrné množství pojivové tkáně) a zlepšuje schopnost metabolizovat alkohol. Jak ovšem říkají odborníci, stále je zapotřebí na toto téma provést další studie. 

iZdroj fotografie: Pixabay

3)     Borůvky a brusinky

Borůvky i brusinky obsahují antokyany, což jsou antioxidanty, které dodávají těmto bobulím jejich charakteristické barvy. Kromě toho jsou však také spojovány s mnoha zdraví prospěšnými účinky – udržují játra zdravá, zpomalují rozvoj fibrózy a inhibují růst lidských buněk rakoviny jater. Stejně jako v předchozím případě je však nezbytné provést další výzkumy, které by tyto skutečnosti potvrdily. 

4)     Šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je skvělým zdrojem dusičnanů a antioxidantů zvaných betalainy, které mohou prospívat zdraví srdce a snižovat oxidační poškození a zánět jater. Obecně jde o produkt, který je velmi zdravý a rozhodně byste jej měli přidat do svého každodenního jídelníčku. 

5)     Blahodárné ořechy

Ořechy mají vysoký obsah zdravých tuků, nezbytných živin a rostlinných sloučenin. Díky tomuto složení vám proto nabízí hned několik zdraví prospěšných účinků pro vaše tělo – zejména pro zdraví vašeho srdce, ale potenciálně také pro játra. Jejich častější konzumace je spojována zejména se sníženým rizikem ztučnění jater. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6)     Zelený a černý čaj

Zelené nebo černé čaje jsou všeobecně považovány za zdraví prospěšné nápoje. Někteří odborníci potvrzují, že mohou mít zvláštní přínos pro lidská játra. Jejich každodenní konzumace souvisí se zlepšením krevních markerů jater, zlepšuje hladinu jaterních enzymů a může také pomoci snížit oxidační stres a tukové zásoby v játrech. 

7)     Brukvovitá zelenina

Brukvovitá zelenina, jako je růžičková kapusta, brokolice a hořčice, je známá pro svůj vysoký obsah vlákniny a prospěšných rostlinných sloučenin. Jejich častější konzumací pomůžete v játrech zvýšit hladinu detoxikačních enzymů a chránit je tak před potenciálním poškozením. 

Jak si svá játra chráníte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus