Před touto bylinkou utíkají všechny nemoci: Zničí bakterie, plíseň i zápal plic

Přeslička rolní je všestranná bylinka, která léčí rány v podobě obkladů, ale i záněty v dutině ústní jako kloktadlo. Dá se z ní připravit také čaj.

Přeslička rolní nasvícená do světle zelené i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Přesličku rolní u nás najdete v nížinách i na horách. Vyskytuje se často, hlavně u cest, na polích, u lesa nebo v blízkosti železnice. Je to báječná léčivá bylina, ze které se používá nať. Vhodný čas pro sběr je celé léto. Když ji usušíte správně, vydrží vám klidně i tři roky. Pojďte se podívat, co všechno se s ní dá vyléčit.

Co dokáže přeslička rolní

Přeslička obsahuje kyselinu křemičitou, která pomáhá zlepšovat pružnost a pevnost cév. Přesličkový čaj působí močopudně a doporučuje se při onemocnění močových cest, především jejich zánětech a pro podporu odstranění drobných močových a ledvinových kamenů, jak potvrzuje i web Healthline. Dále se používá pro hojení žaludečních vředů a léčbu zánětů v trávicím traktu.

Pokud budete čaj z přesličky užívat dlouhodobě v malém množství, můžete profitovat z protirakovinných účinků přesličky. Ale nemusíte zůstávat jen u čaje. Z přesličky se dají připravit i hojivé obklady, které pomáhají na špatně se hojící rány, bércové vředy, revma, plísně i bakterie. V minulosti jsme na téma léčivých schopností přesličky rolní na JakZdravě již psali.

Čaj z přesličky – recept

Co budete potřebovat?

  • 2 větvičky přesličky rolní
  • a 300 ml horké vody.

Postup přípravy receptu:

  1. Zalijte přesličku horkou vodou.
  2. Zakryjte nádobu a nechte 10 minut louhovat.
  3. Dochutit si čaj můžete podle libosti.
Přeslička rolní tmavě zelená iZdroj fotografie: Freepik
Přesličky rolní se lekne mnoho nemocí. Víte, kdy je na ní ten nejlepší čas?

Aplikace a dávkování:

Doporučuje se pít dva šálky denně, nejlépe po jídle. Vždy si připravujte čerstvý čaj. Celá léčebná kúra by neměla překročit dva týdny. Pokud potřebujete s léčbou pokračovat, dejte si dva týdny pauzu a můžete směle popíjet přesličkový čaj dál. Naše redakce vám také poradí, jak si připravit i další bylinkové čaje tak, aby neztratily nic ze svých léčivých účinků.

„Nechceš-li onemocnět, vykopej tři kořeny.“ Bylinkářka se podělila o všelék z rostlin, které běžně nazýváme plevelem

Nežádoucí účinky přesličky

Podle webu TuaSaude skutečně dodržujte dávkování. Nepřekračujte dva týdny užívání bez porady s lékařem. Pokud byste přesličku užívali dlouho, vaše tělo by ztrácelo důležité minerály. To by způsobilo průjem, silné bolesti hlavy, dehydrataci, ztrátu váhy, změny srdečního rytmu, svalovou slabost a pankreatitidu.

Přesličku rolní by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se lidem, kteří prodělali srdeční infarkt nebo se léčí se srdečním selháváním. Dále by se měli přesličce vyhnout lidé s nízkým krevním tlakem a ledvinovými chorobami.

Jaké jsou vaše zkušenosti s přesličkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články