„Nechceš-li onemocnět, vykopej tři kořeny.“ Bylinkářka se podělila o všelék z rostlin, které běžně nazýváme plevelem

Přestože většina lidí považuje tyto rostliny za pouhý plevel, dokáží dělat s vaším zdravím zázraky. Konzumovat je můžete ve formě aromatického čaje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho bylinkářů zastává názor, že v přírodě není žádný plevel – naopak mají podle nich všechny rostliny určité vlastnosti, kterými mohou podpořit zdraví jedince. A právě mezi ty nejzajímavější z nich se zařadila trojice lopuchu, pampelišky a pšeničné trávy, kterých se většina lidí bohužel ze své zahrady spíše snaží zbavit. Jak ovšem říká odbornice Rachael Link, jde o blahodárné byliny, které dokáží vyléčit téměř každý váš problém.  

Léčivé vlastnosti lopuchu

Kořen lopuchu je již po staletí hojně využíván v celostní medicíně k léčbě různých onemocnění – zastánci tradiční medicíny si jej v minulosti oblíbili zejména pro jeho močopudné vlastnosti a podporu trávení. V současné době si však tato blahodárná rostlina našla řadu dalších využití a její přínosy mohou být dokonce natolik rozsáhlé, že jí lékaři čím dále více užívají jako doplňkovou léčbu některých onemocnění.

Poradí si například s léčbou veškerých onkologických onemocnění, užitečný je také při léčbě cukrovky, bronchitidy, ledvinových kamenech, zánětu dutin a žlučníku a podporuje zdraví kloubů, cév a srdce. Kromě toho však dokáže také vyléčit přetrvávající hepatitidu C (a to dokonce za pouhé 2-3 měsíce), účinně regeneruje popálenou kůži, léčí vředy, lupénku a hnisavé rány. 

Léčivé vlastnosti pšeničné trávy

Pšeničná tráva se připravuje z čerstvě naklíčených listů pšenice obecné a své využití si našla již v mnoha odvětvích, včetně obchodů se zdravou stravou nebo jako ingredience do sladkých džusů. V současné době se však tato rostlina dostává spíše do popředí světa přírodního léčitelství – odvar z jejího kořenu je totiž skvělým lékem proti bolesti při dně, artritidě a revmatismu a dokáže pomoci při otocích a edémech, plicních a střevních onemocněních, cukrovce, hypertenzi, exsudativní diatéze a dysfunkci vaječníků u žen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pšeničnou trávu můžete pěstovat a připravovat u sebe doma nebo ji zakoupit ve formě šťávy, prášku či doplňku stravy. Mnohé z jejích údajných účinků na lidské zdraví však nebyly doposud prokázány ani pořádně prozkoumány, a proto byste měli brát na vědomí, že vám její konzumace nemusí přinést vždy to, co od ní čekáte. 

Léčivé vlastnosti pampelišky

V neposlední řadě se jako skvělá „plevelovitá“ rostlina osvědčila pampeliška, která si své využití našla v mnoha formách tradiční medicíny již před tisíci lety. Často ji proto můžete najít jako ingredienci v bylinných čajích nebo doplňcích stravy, kterým dodává své blahodárné účinky, včetně podpory regulace hladiny cukru v krvi, zdraví kůže, jater a srdce, a také léčby chudokrevnost. Kromě toho však také skvěle působí proti lymfadenitidě a onemocnění kloubů.

Podle bylinkářů je nejvhodnější doba pro sklizeň výše uvedených rostlin brzy na jaře (lze je však vykopávat také na podzim). Ještě než je však budete chtít zužitkovat, důkladně je omyjte a poté pořádně osušte. Aby byla léčba vašich potíží co nejefektivnější, všechny tři rostlinky stačí ve stejném poměru vylouhovat ve vařící vodě a následně je konzumovat jakkoliv vám to vyhovuje – ideálně by to však mělo být 3x denně. 

Jak často konzumujete výše uvedené bylinky vy? 

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články