Ekzém je časté onemocnění, které může nepříjemně narušit vaši každodenní činnost. Zde najdete jeho hlavní příčiny a tipy, jak jej léčit.
Ekzém neboli atopická dermatitida je velmi časté onemocnění kůže, které způsobuje svědění, zarudnutí, suchost a podráždění pokožky. Obvykle se začíná projevovat již v kojeneckém věku a může přetrvávat až do dospělosti, kdy jeho příznaky bývají intenzivnější – zpravidla jde však o problém, který postihuje jedince každého věku. Jak ovšem říká dermatoložka Clare Wightman, zásadou jeho úspěšné léčby je rozpoznání toho, co jej způsobuje. Níže jsme si proto pro vás připravili 6 hlavních příčin svědivého ekzému a způsoby, jak jej léčit.
1) Dědičná predispozice
Mezi časté příčiny vzniku ekzému patří především dědičná predispozice. Vaše geny totiž nesou informace, které vám předali vaši rodiče a prarodiče. Pokud je tedy někdo z vaší rodiny náchylný na toto onemocnění, pravděpodobně se s ním budete muset potýkat i vy.
2) Nízká produkce kožního mazu
Pokud vaše kůže nedokáže produkovat dostatečné množství přirozených olejů, může se začít v důsledku vysušovat, což ji činí náchylnější ke vzniku ekzémů a dalších kožních onemocnění. Příčinou tohoto problému bývají zpravidla genetické faktory nebo slabý imunitní systém.
3) Slabý imunitní systém
Nízká obranyschopnost imunitního systému nevede pouze k vysušování pokožky, ale také k celkovému oslabení kůže. Ta se poté nedokáže ubránit působení bakterií a kvasinek, které často vedou k jejímu zanícení, vzniku akné nebo právě vyrážek a ekzémů. Častou příčinou tohoto problému bývá konzumace předepsaných léků, slabá funkce střev, autoimunitní poruchy nebo nedostatek důležitých živin ve stravě.
4) Působení toxických látek
Toxické sloučeniny jsou v současné době všude okolo nás – ve vzduchu, jídle nebo dokonce i v čisté vodě. Pokud se jich však v těle nahromadí přílišné množství, mohou začít ovlivňovat některé funkce vašeho imunitní systému, který v reakci vyvolá ekzém, akné nebo jiné kožní problémy. Příčinou nahromadění toxinů v těle bývá především nadměrné užívání antibiotik, kouření a pohyb ve znečištěném prostředí.
5) Alergická reakce organismu
Ekzém může být také důsledkem alergických reakcí organismu, které vznikají při uvolňování protilátek v těle. Pokud se proto s tímto problémem potýkáte zpravidla po konzumaci určitých potravin, jednoduše se jim snažte vyhýbat a zaměňte je za ty, které naopak pokožce prospívají (avokádo, med, zázvor a další).
6) Nevhodné podnebí
Lidé, kteří žijí v chladných zemích, mohou být kvůli suchému a chladnému podnebí náchylnější k dehydrataci pokožky, a tím i ke vzniku ekzémů. Problém však může být také důsledkem znečištěného prostředí, které je typické pro větší města.
Jak zmírnit příznaky ekzému
Lékaři často doporučují léčit ekzém komerčními mastičkami a krémy, ovšem ty problém zdaleka nevyřeší. Jeho kořeny totiž sahají mnohem hlouběji. Aby se vám jej podařilo zmírnit, budete muset změnit své stravovací návyky, tedy vyhnout se zejména konzumaci sladkých a zpracovaných potravin a výrobků obsahující laktózu (pokud trpíte intolerancí). Stejně tak byste se měli nechat vyšetřit, abyste zjistili, zda jste na nějaké složky potravy alergičtí.
Snažte se do svého jídelníčku také přidat protizánětlivé přírodní potraviny, které posílí váš imunitní systém a podpoří celkové zdraví vašeho těla (zázvor, citron, med, kurkuma a další). Také byste měli pečlivě vybírat své hygienické přípravky, obzvláště mýdla, parfémy, šampony a samozřejmě veškeré produkty péče o pokožku. Nepomůže vám ekzém škrábat, protože tím akorát zvýšíte riziko vzniku infekce.
Jak proti ekzémům bojujete vy?