Tmavé lokty nejsou jen estetickým problémem. Využijte zákonů přírody a minimalizujte jejich následky

Lokty jsou kvůli nedostatku pozornosti často zranitelnější než jiné časti vašeho těla. Ujistěte se, že je vaše zdraví v pořádku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je velmi snadné si všimnout, že je s vaším tělem něco v nepořádku, pokud se na vaší kůži objeví černé skvrny nebo jiné viditelné příznaky různých onemocnění. To ovšem podle odbornice Cynthia Cobb neplatí pro oblast loktů, kterým lidé často nevěnují dostatek pozornosti, a nemusí si proto všimnout, že je s nimi něco v nepořádku. Tmavé lokty však mohou odkazovat na řadu různých příčin, včetně některých kožních onemocnění, jako je lupénka nebo ekzém.  

Příčiny vzniku tmavých loketních kloubů 

Tmavé lokty mohou vzniknout v důsledku hned několika příčin, které však naštěstí můžete velmi snadno léčit z pohodlí vašeho domova. Mezi ty nejčastější patří: 

  • nahromadění odumřelých kožních buněk  
  • hyperpigmentace v důsledku vystavení se přílišnému slunečnímu záření
  • užívání antikoncepčních pilulek
  • melasma z nedávného těhotenství
  • stařecké skrvny
  • některé kožní onemocnění, jako je lupénka a ekzém
  • zánět po předchozím poranění
iZdroj fotografie: Freepik

Ačkoliv tyto příčiny mohou postihnout jakoukoliv jinou část kůže, loktům lidé často nevěnují dostatek pozornosti, a proto mohou být nevědomky dlouhou dobu vystaveni nebezpečí. Pokud si proto všimnete, že je pokožka v této části vašeho těla tmavší, můžete podniknout některé domácí kroky, které vám pomohou minimalizovat možné následky:

Použijte přípravky s aloe vera 

Aloe vera je všestranná rostlina, které je známá především pro své léčivé účinky na lidskou pokožku – při její aplikaci dochází k procesu zvanému stimulace alfa adrenergních receptorů, během kterého pokožka zesvětlá. Přípravky s aloe vera používejte nejlépe dvakrát denně.

Perorální doplňky stravy obsahující citrusové plody

Perorální doplňky stravy obsahující výtažky z citrusových plodů jsou obzvláště užitečné při zesvětlování tmavých skvrn na pokožce, a to zejména těch, které způsobilo sluneční záření. Pokud však chemii nevěříte, můžete jednoduše vymačkat šťávu například z citronu nebo pomeranče do šálku, namočit do ní vatový tampon nebo žínku a nanést ji přímo na postižené místo. Tento postup opakujte každý den.

Pasta z jedlé sody 

Jedlá soda má exfoliační a zesvětlující vlastnosti, které mohou účinně pomoci nejen při léčbě tmavých loktů. Jednoduše si připravte misku, do ní vložte jednu čajovou lžičku tohoto přípravku, a poté k němu po troškách přidávejte vodu, dokud vám nevznikne pasta – tu následně naneste na postižené místo, nechte ji působit nejméně 10 až 15 minut a nakonec opláchněte. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte blahodárnou kurkumu

Kurkuma je skvělá super-potravina, která pochází z indické kořenové rostliny podobné zázvoru. Mezi její přínosy však patří také skutečnost, že účinně pomáhá zmírnit příznaky různých kožních onemocnění. Jednoduše si ji zakupte ve formě prášku, smíchejte s troškou vody a směs naneste přímo na postižené místo. Nechte ji působit až 10 minut, poté opláchněte.

Nezapomeňte na pravidelnou péči o pokožku

Pokud si chcete udržet svou pokožku zdravou, a to nejen v oblasti loktů, měli byste věnovat pozornost také celkové péči. Zkuste proto zařadit do svého běžného dne návyky, jako je například čištění organickými mýdly s esenciálními oleji, správná a dostatečná hydratace, a samozřejmě také dostatečná ochrana při vystavení se slunečním paprskům.

Jak chráníte svou pokožku před nebezpečím vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články