Myositida, zánět šlach, jednostranný pohyb – to vše může být příčina neustávajících bolestí, které znemožňují každodenní úkony. Kontrole u lékaře se nevyhnete.
Myositida znamená zánět svalu. Může mít různé příčiny, ale nemusí být jediným důvodem, proč vás trápí bolest. Když se objevuje v okolí kloubů, je těžké odhadnout, zda je viníkem právě ona. Pojďte se podívat, co bývá nejčastější příčinou bolestí kloubů. Tentokrát pomineme artritidu i artrózu a zaměříme se spíše na ramenní kloub.
Jiný kloub, jiná zátěž
Rameno je složitý kloub stejně jako koleno. Koleno sice vystavujete úplně jinému zatížení, ale ublížit si oba klouby mohou stejně. Rameno může bolet jednak z důvodu poranění, přetížení nebo zánětu kloubních struktur (chrupavky, vazy, šlachy) nebo se jedná o bolest svalů. Pozor si ale dejte při bolesti ramene, která vystřeluje do zad k lopatce na levé straně a doprovází ji tlak na hrudi. To jsou příznaky srdečního infarktu a je třeba okamžitě zavolat pomoc. Příznaky, které se vyskytují před infarktem, popsala naše redakce již dříve.
Příčiny bolestí ramene
Akutní zánět vazů
Zánět vazů v okolí kloubu se často objeví po zvýšené námaze. Často si ho lidé způsobí sportovními aktivitami, které kloub jednostranně a neúměrně zatěžují (například tenis). Proto dbejte na dostatečný odpočinek a vyhýbejte se jednostranným aktivitám. Vhodné je cvičení, které pomáhá při bolestech způsobených jednostrannou námahou, o kterém jsme na JakZdravě již psali.
Zánět šlach ramenního kloubu
Pravidelné a časté používání šlach může vyvolat zánět. Rizikovým faktorem pro vznik zánětu šlach jsou jednostranné a opakované úkony, především zvedání těžkých předmětů, manipulace s nimi nebo práce s nástroji, které rozkmitávají klouby (např. sbíječka).
Zánět kloubů
Zánět obalu kloubů způsobí častá zátěž při zvedání těžkých břemen nad hlavu. Tato bolest je charakteristická tím, že omezuje pohyb, takže znemožňuje běžné úkony, jako je například česání nebo oblékání.
Myositida – zánět svalů
Myositidu poznáte podle slabosti, otoku a bolesti příslušného svalu. Příčinou může být infekce, poranění, autoimunitní onemocnění nebo vedlejší účinky léků, jak dokládá WebMD. Podle toho, který sval postihne, vyvolá patřičné obtíže. Mezižeberní svaly mohou svou bolestí znepříjemňovat dýchání, svaly v oblasti krku zase polykání. Pokud se sval zanítí, může dojít k jeho zarudnutí, takže si všimnete vyrážky. Celé onemocnění je doprovázené sníženou výkonností, slabostí svalu a únavou, jak popisuje také web ClevelandClinic.
Co dělat při bolesti ramene?
Jestliže víte, že jste si bolest způsobili úrazem nebo jednostranným pohybem, vyhledejte lékaře. Pomůže vám chirurg (v případě poranění) nebo ortoped. Pouze lékař dokáže posoudit příčinu vašeho problému. Vyšetří kloub, provede potřebné testy a doporučí vám tu nejlepší možnou léčbu.