Pocení, slabost, dušnost: Příznaky, které se projevují před infarktem

Srdeční infarkt je velmi nebezpečné onemocnění, jehož příznaky se mohou začít projevovat již měsíc dopředu. Pokud je rozpoznáte, volejte lékaře.

Starší muž v zeleném svetru se drží za hrudník i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Srdeční infarkt je velmi nebezpečné onemocnění, které patří mezi nejčastější příčiny úmrtí po celém světě. Za jeho vznikem nejčastěji stojí nezdravý životní styl, jako je, podle lékařky Megan Soliman, častá konzumace zpracovaných potravin, kouření, nadměrné užívání alkoholu nebo sedavý způsob života. Mnoho lidí si navíc neuvědomuje, že se příznaky problému mohou objevit již měsíc před jeho propuknutím. Pokud byste je proto na sobě poznali, co nejrychleji se poraďte se svým praktickým lékařem a zahajte léčbu. 

1) Slabost a únava 

Ve většině případů se onemocnění začíná projevovat zvýšenou únavou a slabostí, které přichází z nejasných důvodů. Pociťovat je přitom můžete pravidelně, a to zejména po probuzení a poté, co se najíte. Kromě toho se může objevit také pocit nedostatku motivace do života, přičemž vykonávání každodenních úkolů se stává čím dál náročnější, a to včetně obyčejného sprchování a uklízení domácnosti. Pokud byste na sobě tyto příznaky rozpoznali a přetrvávaly by několik dalších dnů, raději se co nejdříve poraďte se svým lékařem.  

2) Neustálé pocení 

Další známkou srdečního infarktu je také nadměrné pocení, které se objevuje zejména v noci a typicky se jedná o studený pot. Důvodem je především skutečnost, že váš nervový systém v případě tohoto onemocnění začíná uvádět organismus do režimu „boj nebo útěk“, během kterého dochází k produkci velkého množství stresových hormonů. Tento příznak se může podle webu MedicalNewsToday mimo jiné objevit také bez ohledu na venkovní teplotu nebo úroveň fyzické aktivity, kterou jste přes daný den vykonávali.

5 varovných signálů infarktu, které by měla znát každá žena. Víte, kdy už pocení přestává být v normálu?

3) Dušnost a závratě 

Časné příznaky srdečního infarktu mohou zahrnovat také dušnost a závratě. Ty může vyvolat hned několik faktorů, včetně dehydratace, vynechávání jídel nebo právě pokles objemu krve a krevního tlaku v důsledku nesprávné funkce srdce. Pokud byste je proto začali pociťovat oba najednou, neprodleně si přivolejte odbornou pomoc, neboť mohlo dojít již k propuknutí obávaného onemocnění. V některých případech se poté může jak dušnost, tak i nepříjemné závratě, začít objevovat klidně i několik týdnů před jeho příchodem. 

muž držící se za srdce iZdroj fotografie: Freepik
Srdeční infarkt může způsobovat dušnost

4) Bolest břicha a otoky nohou

Mnoho pacientů potvrdilo, že srdeční infarkt je často doprovázen bolestí břicha, a to v neuvěřitelných 50 % případů. Často ji může doprovázet také nevolnost nebo pocit nafouknutí, který vás nutí vynechat jídlo a více odpočívat. Příznaky se mohou objevovat v různých intervalech a jejich intenzita závisí pouze na obranyschopnosti vašeho těla. Pozor byste si měli dát také před otoky nohou, které svědčí o tom, že vaše srdce nepumpuje krev efektivně. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, jak se projevuje srdeční selhání.

Boření mýtů: „Když na sobě ucítíte příznaky infarktu, začněte kašlat a zachráníte si život“

5) Silné bušení srdce

Když srdce nedostává dostatek krve, může to způsobit jeho rozrušení, což následně vede k silnému bušení. Takový problém je však často způsoben i mírnějšími příčinami, jako je například nadměrná konzumace kofeinu nebo nedostatek spánku. V každém případě byste si před ním měli dávat pozor, a v případě jeho rozpoznání se raději pokusit udělat kroky pro jeho odstranění. Pokud spolu s ním pociťujete i další, výše uvedené příznaky, okamžitě volejte záchranku, neboť jde se vší pravděpodobností o srdeční infarkt. 

Jak se před srdečním infarktem chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články