Příčiny krvácení z nosu mají mnohdy vážnější příčiny. Mohou poukazovat na rakovinu nebo též nádorové onemocnění

Samovolné krvácení z nosu vypadá děsivě. Většinou však nejde o nic vážného a můžete zůstat v klidu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli ve většině případů nemá krvácení z nosu závažný důvod, najdou se i výjimky. Krev z nosu vám může téct v důsledku jiného a závažnějšího onemocnění. Vždy je tedy vhodné pídit se po příčině krvácení a vyloučit tak vážné důvody. Případně také zjistit a zahájit vhodnou léčbu.

Příčiny krvácení z nosu

Důvodů krvácení z nosu může být hned několik. Jedním z nich je křehkost drobných cév. Právě ta je nejčastější příčinou zejména u dětí. Objevit se však může i u dospělých, a to v důsledku nedostatku vitamínu C. Další možností je mechanické poškození nosu. Krvácet můžete v důsledku úrazu, ale také kvůli zlozvykům. Těmi je zkoumání vnitřku nosu prsty nebo jinými předměty. Vysvětlete tedy raději dětem, že tužky ani lego do nosu nepatří.

iZdroj fotografie: Pixabay

Krvácet z nosu můžete také kvůli infekci a nachlazení. Právě infekce vede k nadměrné tvorbě hlenu nebo hnisu. To může poškodit cévy. Krvácení může způsobit také vysoký krevní tlak, při kterém žilkami v nose proudí více krve. Další možností je, že trpíte alergií. Rýma naruší sliznici a dutina je pak náchylná ke krvácení zejména při smrkání. V neposlední řadě může být příčinou krvácení z dutiny nosní i nedostatek železa. Ženy na krvácení trpí také v těhotenství vlivem hormonálních změn.

Vážnější příčiny a první pomoc

Mezi vážnější příčiny patří užívání návykových látek. A to se nebavíme pouze o tvrdých drogách a jejich šňupání, ale také o pití alkoholu. Ten totiž roztahuje cévy stejně jako vysoký tlak. Asi nejzávažnějším problémem je nádor v nosní dutině. Jde však o velmi vzácnou příčinu. Silné krvácení z nosu může být způsobené také špatnou srážlivostí krve. V tom případě jde navíc krvácení velmi špatně zastavit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak krvácení z nosu z jakékoli příčiny zastavit? Nejprve lehce předkloňte hlavu a pak stiskněte nos z obou stran. Dýchejte přitom ústy. Rozhodně hlavu nezaklánějte, jak se dříve radilo. Po předklonu hlavy si na nos přiložte kapesník namočený ve studené vodě. Stejně vám případně poslouží i samotný proud studené vody. Chlad rychleji zastaví krvácení tím, že se stáhnou cévy.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články