Jak se zbavit strií z pohodlí domova: Želatina zvyšuje pružnost kůže, zinek podpoří tvorbu kolagenu

Strie jsou druh jizev. Nejčastěji je najdete v oblasti břicha, stehen, hýždí nebo hrudníku. I když je lepší dbát na prevenci, existují i přírodní způsoby, jak se jich zbavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Strie se nejčastěji spojují s těhotenstvím, kdy dochází k rychlému nárůstu váhy a vytahování kůže. Vytvořit se mohou i při náhlém přibírání a rychlém hubnutí, rychlém růstu v pubertě, při užívání kortikosteroidů a u některých genetických poruch. Zdravotní sestra Cynthia Cobb, odbornice na estetickou medicínu, říká, že nejčastěji se strie léčí za pomoci krémů s retinoidy. Ty ale fungují pouze na čerstvě vytvořené strie. Estetické zákroky, jako je například laserová terapie, bývají drahé, proto můžete napřed zkusit několik přírodních způsobů.

1. Prevence nade vše

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit strií, je zabránit tomu, aby se vůbec vytvořily. Pokud chcete zvýšit nebo snížit váhu, jděte na to pomalu, aby měla kůže čas se změnám přizpůsobit. V těhotenství promazávejte břicho, prsa a stehna oleji nebo krémy. Důležité je, aby dobře hydratovaly pokožku i do hloubky.

2. Domácí prostředky

Určitě vás jako první způsob pro zbavení se strií napadne vyzkoušet některé domácí prostředky. Však jsou hned po ruce a jsou levné. Na tmavé strie vyzkoušejte citronovou šťávu. Jizev vás sice nezbaví, ale zesvětlí je, aby nebyly na první pohled tak patrné. Bramborová šťáva má podobný účinek. Pro obnovu pružnosti kůže zkuste vaječný bílek a cibulovou šťávu.

3. Podpořte tělo správnou stravou

Abyste docílili elasticity a obnovy kůže, přidejte do stravy potraviny, které mají na zdraví kůže nezanedbatelný vliv. Jsou to: listová zelenina, červená a oranžová zelenina a sója. Ideální pro získání dostatečného množství živin je připravit si smoothie z vybraných potravin a sójového proteinu.

Smoothie ze zeleniny pro podporu zdravé kůže iZdroj fotografie: Pixabay

4. Užívejte želatinu

Na strie má vliv kolagen, který zajišťuje elasticitu kůže. Aby se tvorba kolagenu zvýšila, je nutné ho tělu dodat. Můžete ho užívat přímo ve formě kapslí jako potravinový doplněk, nebo ho získat z vývaru z kostí nebo přidáním želatinového prášku do jídla. Skvěle se hodí třeba do omáček.

5. Vitamíny a minerály

Pro podporu zdravé kůže potřebujete vitamíny a minerály. Zinek podporuje tvorbu kolagenu. Jeho dostatek si pohlídejte hlavně v těhotenství spolu s dostatkem kyseliny listové. Pro zdraví celkové i zdraví pokožky je nepostradatelný vitamín C. Pro tvorbu nových buněk budete potřebovat vitamín A a omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají s pružností.

Jaké triky (mimo lékařské zákroky) pomohly se striemi vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články