Pocení, slabost, úzkost nebo únava: I to mohou být příznaky blížícího se infarktu

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, co nejrychleji se poraďte s lékařem. Jedná se totiž pravděpodobně o blížící se srdeční infarkt.

Starší muž má infarkt na gauči i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Srdeční infarkt je velmi nebezpečný problém, na který každým rokem umírá velké množství pacientů. Bohužel však k němu často dochází v důsledku nesprávné životosprávy, jako je například nadměrná konzumace zpracovaných potravin, nedostatek spánku a zanedbaná fyzická aktivita. Je také velmi důležité, abyste byli schopni vždy rozpoznat jeho příznaky, protože právě včasný zákrok vám může podle serveru MayoClinic zachránit život. 

Únava a bolesti břicha 

Chronickou bolest břicha, která se objevuje zejména v ranních hodinách, a to hned po jídle, byste neměli nikdy přehlížet. Většinou ji doprovází neustálé nadýmání a žaludeční nevolnost, které zmizí a poté se na krátkou dobu opět vrátí. Jedná se o jeden z nejvíce podceňovaných příznaků srdečního infarktu. Pozor byte měli dát také na neustálou únavu, která se objevuje i přesto, že jste se pořádně vyspali. Mnoho pacientů se také před infarktem velmi rychle unaví, a to i při jednoduchých aktivitách, jako je stlaní postele. 

Nespavost a dušnost 

Nespavost většinou trápí ženy a spolu s ní se také často objevuje nadměrný stres, úzkost a neschopnost si na chvíli odpočinout i přesto, že jste extrémně unavení. Jedná se však o jasnou známku toho, že vaše srdce nefunguje správně a se vší pravděpodobností dojde k jeho poškození. Podceňovat byste neměli ani dušnost, kterou může doprovázet závrať. Tento nepříjemný pocit souvisí s přetížením srdce a je jasnou známkou toho, že je něco špatně. 

Žena v posteli trpící návalem horka iZdroj fotografie: Depositphotos
Srdeční infarkt může vést k pocení během noci

Vypadávání vlasů a nadměrné pocení 

Nemocné srdce se může projevit také vypadáváním vlasů, a to zejména u mužů starších 50 let. Zvláštní pozornost byste měli věnovat zejména plešatosti na temeni hlavy, protože ta může být mimo jiné varovnou známkou mozkové příhody – o příznacích tohoto nebezpečného onemocnění jsme se na webu JakZdravě zmiňovali již dříve. Před problémy vás může varovat i nadměrné pocení a návaly horka, které se objevují zejména během noci. 

5 varovných signálů infarktu, které by měla znát každá žena. Víte, kdy už pocení přestává být v normálu?

Nepravidelný tlukot srdce

Srdečnímu infarktu často předchází také arytmie srdce, tedy nepravidelný tlukot tohoto orgánu, který je mimochodem často doprovázen pocity paniky a strachu. Pokud byste se do takového stavu dostali, pak je důležité co nejdříve si sednout a pokusit se uklidnit. Vnímejte frekvenci pumpování srdečního svalu, a pokud nezačne bít po dvou minutách rovnoměrně, měli byste si podle webu CDC okamžitě přivolat záchrannou pomoc. 

Bolest na hrudi

Pravděpodobně tím nejznámějším a zároveň nejčastějším příznakem srdečního infarktu je bolest na hrudi, která vystřeluje ze srdce do paží, krku a oblasti kolem čelisti. Nepříjemné pocity nemusí být konstantní a naopak se často objevují náhle. Někdy dokonce mohou spíše připomínat křeče. Pokud na sobě rozpoznáte jakýkoli z těchto příznaků, co nejrychleji se si přivolejte záchrannou pomoc, protože vám i pár vteřin může zachránit život.

Jak se před srdečním infarktem chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články