5 varovných signálů infarktu, které by měla znát každá žena. Víte, kdy už pocení přestává být v normálu?

Ženy jsou obecně náchylnější k srdečním onemocněním. Každá z nich by proto měla dobře znát první varovné příznaky, které přichází před infarktem nebo spolu s ním.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

K srdečnímu infarktu dochází v případě závažného omezení nebo úplného zablokování průtoku krve, který přivádí kyslík do srdečního svalu. Hlavní příčinou tohoto problému bývá zpravidla hromadění plaku v tepnách, který je postupem času zužuje. Lidé si ovšem obecně myslí, že se s infarktem mohou potýkat spíše muži, což je podle Elizabeth Pratt naprosto mylná představa. Ze statistik totiž vyplývá, že právě ženy jsou náchylnější k srdečním onemocněním a je u nich mnohem vyšší riziko úmrtí. 

1) Bolest v jiných částech těla než na hrudi

Mezi první varovné příznaky srdečního infarktu patří bolest, která se může objevit jak na hrudi, tak i v jiných částech těla. Zejména jde o levou paži, záda nebo čelist, které jsou napojené na hlavní srdeční tepny. Pokud ovšem srdce nefunguje správně, mohou vás tato místa bolet, brnět nebo budou oslabené – proto v případě podezření zkuste zvednout před sebe obě ruce, a pokud levou ruku nedokážete udržet v rovině s pravou rukou, okamžitě zavolejte lékařskou pomoc.  

2) Tlak na hrudi

Mnoho žen, které si prošly srdečním infarktem, popisují jeden z prvních příznaků tohoto obávaného onemocnění jako nepříjemné stlačení, tlak či bolest ve středu hrudníku. Ačkoliv tento příznak nemusí být natolik intenzivní, jako bývá u mužů, pacientky jej popisují jako kdyby okolo nich někdo omotal provaz a začal jej co nejvíce stahovat.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Pocení a dušnost

Stejně tak by měla každá žena zpozornět v momentě, kdy se z ničeho nic začne potit a pociťovat příznaky dušnosti. Pot bývá zpravidla studený a zvyšuje se při cvičení nebo jiných dynamičtějších pohybech, jako je například výšlap schodů nebo intenzivní úklid. Pokud se s těmito problémy potýkáte, neprodleně volejte záchrannou službu. 

4) Nevolnost nebo zvracení

Lidé obecně přisuzují nevolnost a zvracení méně závažným problémům, což je bohužel naprostá chyba. Jedná se totiž o jeden z nenápadných, avšak varovných příznaků srdečního infarktu, který právě propukl v těle pacienta. V případě, že se s těmito příznaky potýkáte, přičemž pociťujete tlak na hrudi nebo se vám špatně dýchá, na nic nečekejte a zavolejte si pomoc.  

5) Neobvykle silná únava

Pokud dojde k omezení nebo úplnému zastavení průtoku krve do srdce, tělo může v důsledku nedostatku kyslíku začít slábnout. Pacienti se tak mohou potýkat s nevysvětlitelnou únavou, která přichází náhle, a stejně tak i odchází. Ostražití byste měli být zejména v případě, pokud na sobě kromě únavy pociťujete některý z dalších výše uvedených příznaků.

Změňte své návyky 

Pokud se chcete chránit před srdečním infarktem a podobnými závažnými onemocněními, měli byste změnit některé ze svých každodenních návyků. Zvláště důležité je začít konzumovat zdravé potraviny, tedy zaměřit se na ovoce, zeleninu a potraviny, které přirozeně posilují tělo a podporují krevní tlak (česnek, kurkuma, bylinky). Naproti tomu byste se měli vyhnout přílišné konzumaci cukru, který negativně ovlivňuje organismus, snižuje hladinu dobrého cholesterolu a zvyšuje riziko prodělání infarktu

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zařadit do svého jídelníčku můžete také některé doplňky stravy. Pozornost byste měli věnovat zejména rybímu tuku, vitamínu C a vitamínu K, které rozšiřují tepny, podporují průtok krve, zabraňují poškození tepen a udržují je pružné. Stejně tak důležité je, abyste se pravidelně hýbali a udrželi v chodu svůj metabolismus.  

Jak se před infarktem chráníte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články