Ztráta váhy, rozmazané vidění a únava: I takové jsou příznaky cukrovky

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte s lékařem. Mohlo by se totiž jednat o projevy obávané cukrovky.

                   

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které se může projevit mnoha příznaky. Některé z nich však bohužel nejsou tolik závažné, a proto je mnoho lidí připisuje jiným, méně závažným problémům. Obzvláště na pozoru byste měli být v tomto případě před změnami nehtů, jako je dle lékařky Kelly Wood jejich neustálé lámání či změna barvy. Pokud byste na sobě takové změny rozpoznali, raději se co nejrychleji poraďte se svým lékařem. 

Cukrovka ovlivňuje vzhled nehtů  

Před nebezpečnou cukrovkou vás mohou varovat i příznaky, jako je změna barvy nebo struktury nehtů. Důvodem je především skutečnost, že onemocnění často vede k poškození nervů, což následně zpomaluje jejich růst a ovlivňuje to, jak se vyvíjí jejich struktura. Pokud byste si tedy na sobě všimli, že se vaše nehty začínají více drolit, mají zvláštní tvar nebo ještě hůře žloutnou, raději navštivte odborníka a nechte si stanovit diagnózu. 

Na pozoru byste však měli být dle serveru ClevelandClinic i před dalšími a často mnohem intenzivnějšími příznaky. Pacienti s cukrovkou se velmi často potýkají s únavou, zvýšenou žízní a hladem, kožními problémy, ztrátou na váze a například také rozmazaným viděním. Pokud byste jakékoli z těchto příznaků na sobě začali pociťovat s tím, že vás trápí vzhled nehtů, pak je velmi pravděpodobně, že vaše hladinu cukru v krvi není v pořádku. 

Cukrovka-cukr-a-glukometr iZdroj fotografie: Pixabay
Cukrovka se může projevit změnami nehtů a dalšími příznaky

Vodorovné čáry a další barvy 

Nebezpečné onemocnění vám mohou pomoci identifikovat také další změny nehtů, včetně jejich plesnivění. Tento problém se může objevit jak na rukou, tak i na nohou, a bývá důsledkem infekce zvané onychomykóza.

Co nehty prozradí o zdraví: Žlutá barva může signalizovat cukrovku, vlnky zase lupénku nebo artritidu

Pozor si poté dejte i před vodorovnými čárami, které se objevují s přibývajícím věkem a často odkazují na problémy s hladinou cukru v krvi. Na webu JakZdravě jsme také psali o účinném domácím léku proti cukrovce

Jak se před cukrovkou chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články