Únava, problémy s dýcháním a nevolnost: Příznaky infarktu, které se objevují ještě dříve, než k němu dojde

Srdeční infarkt je nebezpečný problém, který může mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte jeho typické příznaky, raději volejte ihned lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdeční infarkt patří mezi nejčastější příčiny smrti po celém světě. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, během kterého dochází k blokaci přísunu krve obohacené kyslíkem do srdce, což následně zastavuje činnost tohoto svalu. Podle lékařky Megan Soliman je dokonce možné, že se první známky problému mohou objevit klidně i měsíc před jeho rozvojem. Je proto důležité být neustále na pozoru, a pokud na sobě rozpoznáte jakékoliv zvláštní změny, raději co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře. 

Dušnost, která se objevuje i při nenáročných aktivitách 

Lidé, kteří mají potíže s dýcháním, jsou vystaveni většímu riziku infarktu. Důvodem je především skutečnost, že dýchací a oběhový systém spolu úzce souvisí, takže pokud srdce získává méně krve, plíce nedostávají potřebné množství kyslíku, což může mít za následek dušnost – ta se může navíc objevit i při nenáročných aktivitách, jako je například úklid domu nebo výšlap do schodů. Pokud na sobě tento příznak rozpoznáte, co nejdříve se poraďte se svým lékařem, protože může závažně narušit váš každodenní život. 

Svalová slabost 

Ještě několik dní před propuknutím srdečního infarktu se může objevit také svalová slabost, která je taktéž důsledkem toho, že srdce nezískává dostatek krve obohacené kyslíkem. Ten je totiž velmi důležitý pro všechny části těla, takže pokud jej nezískává potřebné množství, může dojít k narušení práce svalů a jejich následné únavě. Tento příznak se může objevit kdykoliv během dne, ale běžně k němu dochází po ránu, a to aniž byste den před tím prováděli náročnou fyzickou aktivitu nebo se málo vyspali. 

Časté pocení 

Nevysvětlitelné pocení, které následují závratě, může být často prvotním příznakem srdečního infarktu. Dochází k němu zejména tehdy, pokud se náhle postavíte ze sedu nebo lehu, neboť v takovém případě se nemusí dostat krev zavčasu do mozku – to zase vede ke značnému zmatení a srdce v tu chvíli musí pumpovat více, aby dohnalo tento nedostatek, což vyžaduje značné množství energie. Výsledkem všech těchto změn je poté nepříjemné pocení a silné bušení srdečního svalu.  

Pocení, muž iZdroj fotografie: Depositphotos
Srdeční infarkt může způsobit nadměrné pocení

Silný tlak na hrudi 

Pokud srdce nefunguje správně nebo dojde ke zúžení koronární tepny, brání to normálnímu procesu průtoku krve. To má za následek bodavý pocit v hrudníku, který se může objevit kdykoliv během dne, a to zcela náhle. Jakmile se objeví jakýkoliv z těchto příznaků, měli byste okamžitě zakročit, protože se jedná o velmi vážný problém, který může ohrozit váš život. Stejně tak byste měli být na pozoru před níže uvedenými známkami, které zahrnují obecné příznaky srdečního infarktu a dochází k nim během propuknutí problému:   

 • bolest nebo nepohodlí na hrudi
 • dušnost
 • bolest v paži, rameni nebo krku
 • nevolnost
 • pocení
 • točení hlavy nebo závratě
 • únava
 • bolest v horní části těla
 • potíže s dýcháním

Prevence srdečního infarktu

I když existuje mnoho rizikových faktorů srdečního infarktu, které nelze ovlivnit, můžete se zaměřit na doporučenou prevenci problému: 

 • Jezte zdravou a vyváženou stravu: Snažte se do svého jídelníčku zařazovat potraviny bohaté na důležité živiny. 
 • Pravidelná fyzická aktivita: Pokuste se každý den alespoň 30 minut sportovat, pomohou i procházky.
 • Přestaňte kouřit: Kouření výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. 
 • Omezte příjem alkoholu. 
 • Choďte na pravidelné prohlídky k lékaři. 
 • Spěte alespoň 7 hodin denně. 

Jak se před srdečním infarktem chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články